Fanské hory 1989

V roku 1989 sa uskutočnila expedícia do Fanských hôr ďalekého Tadžikistanu. Trvala viac ako 40 dní (júl-august). Miesto zájazdu bolo určené ruskými lezcami, s ktorými sme sa zoznámili na expedícii Pamír 1988 – Pik Lenina. Partner hradil všetky poplatky. My sme platili len letenky a o dva roky neskôr pobyt Rusom tu na Slovensku.

V ZSSR po uvoľnení obmedzení sa pre horolezectvo otvorili nové obzory. Pre “roduverných” horolezcov ponúkali divočinu, možnosti prvovýstupov, a tiež cestovanie v čase. Človek sa v podstate dostal tak 100 rokov späť.

Počas pôsobenia sa podarilo vyliezť 3 prvovýstupy, neskôr  2 z nich  (Čapdara – Piaček, Valach; Diamar – Makay, Zboja) ohodnotené komisiou horolezectva JAMES, ako výstupy roku. Bola by to úspešná expedícia nebyť tragédie – smrť Náčelníka. Náčelník (Noro Gero) zahynul na Mirali.

Viac sa dozviete cez osobné príbehy na odkazoch nižšie. Texty sa v niektorých častiach navzájom prelínajú. Každý z nich je však niečím jedinečný a niektoré okrem informačného popisu ponúkajú tiež náhľad do duše autora. Od expedície uplynulo 29 rokov. Preto je pochopiteľné, že si každý niektoré udalosti pamätá trochu inak.

Expedície sa zúčastnili: Piaček František, Makay Laco st., Makay Laco ml., Drobný Marcel, Zboja Vlado, Michalíková Vladimíra, Muráň Pavol, Valach Vlado, Hanták Marian, Gero Norbert

Pripravili Laco Makay, Komár

close

Chcete dostávať upozornenia ohľadom dôležitých udalostí, oznamov, termínoch a zaujímavých článkoch? Registrujte sa na odber noviniek.