Fanské hory 1989

V roku 1989 sa uskutočnila expedícia do Fanských hôr ďalekého Tadžikistanu. Trvala viac ako 40 dní (júl-august). Miesto zájazdu bolo určené ruskými lezcami, s ktorými sme sa zoznámili na expedícii Pamír 1988 – Pik Lenina. Partner hradil všetky poplatky. My sme platili len letenky a o dva roky neskôr pobyt Rusom tu na Slovensku.

V ZSSR po uvoľnení obmedzení sa pre horolezectvo otvorili nové obzory. Pre “roduverných” horolezcov ponúkali divočinu, možnosti prvovýstupov, a tiež cestovanie v čase. Človek sa v podstate dostal tak 100 rokov späť.

Počas pôsobenia sa podarilo vyliezť 3 prvovýstupy, neskôr  2 z nich  (Čapdara – Piaček, Valach; Diamar – Makay, Zboja) ohodnotené komisiou horolezectva JAMES, ako výstupy roku. Bola by to úspešná expedícia nebyť tragédie – smrť Náčelníka. Náčelník (Noro Gero) zahynul na Mirali.

Viac sa dozviete cez osobné príbehy na odkazoch nižšie. Texty sa v niektorých častiach navzájom prelínajú. Každý z nich je však niečím jedinečný a niektoré okrem informačného popisu ponúkajú tiež náhľad do duše autora. Od expedície uplynulo 29 rokov. Preto je pochopiteľné, že si každý niektoré udalosti pamätá trochu inak.

Expedície sa zúčastnili: Piaček František, Makay Laco st., Makay Laco ml., Drobný Marcel, Zboja Vlado, Michalíková Vladimíra, Muráň Pavol, Valach Vlado, Hanták Marian, Gero Norbert

Pripravili Laco Makay, Komár