Archív kategorií: Lezenie

Športové akcie

WilderobenBoulderSession 2019 Končitá

21. septembra sa tá časť slovenských bouldristov, ktorá zrovna neboli chorá, nemala pracovné povinnosti či návštevu u svokry, zúčastnila tretieho ročníku Končitá BoulderSession, tento rok pod záštitou firmy Wilderoben. Aj po tretí raz bol hlavným organizátorom akcie OliVysloužil a s pomocou viacerých chalanov pripravili 18 súťažných bouldrov, na ktorých si zmeralo sily okolo 60 pretekárov. Ako bonus boli pripravené aj dva žolíky, ktoré neboli pred pretekmi prelezené a čakala za ne odmena v podobe bouldermatky od Peter Bouldering.

Na tento víkend sa ponúkalo viacero zaujímavých alternatív, napríklad aj Krvavé sonety, no ja som mal už mesiac dopredu miesto v kalendári rezervované. Končitú som si rozhodne nechcel nechať ujsť. Liezlo sa v sektore Strapatá, kam bežný bouldrista väčšinou nezablúdi, keďže centrálny sektor je bližšie a ponúka viac bouldrov. Súťaž je ale súťaž. Bouldre, ktoré pre nás chalani pripravili, sa pohybovali v obtiažnostiach 5B-7B+ a preverili naozaj všetko, od schopnosti držať malú lištu cez pretláčanie cez pätu až po morál a odhodlanie. Z nich vyzdvihnem tieto: Eufória 6C+, Božská melódia 6C+, Lýceum 7A, Nízky eskalátor 7A Plytčina 7B+.

V rámci súťažných bouldrov sa našli aj ľahšie a pekné kúsky, ako napríklad Macháček 6B

Najmä posledný z nich, najťažší súťažný, bol naozaj problémom, kde okrem zlej nohy bolo treba poriadne zamykať a bol som veľmi rád, že sa mi ho podarilo vyliezť. So zošmirgľovanou kožou a odretými hánkami sa mi nakoniec podarilo udolať všetkých osemnásť súťažných kúskov a jedného žolíka a pri záverečnom vyhlásení som sa teda našiel na vrchu bedne z bouldermatiek. Ženskú a zároveň detskú kategóriu vyhrala Maťa Buršíková a keďže oba žolíky sa nepodarilo vyliezť nikomu, patrí jej aj výherná bouldermatka, aby sa nabudúce mohla pod balvany vybrať s vlastnou. Záver večera patril, ako inak, gulášu a muzike až do neskorého večera.

Na ďalší deň bolo značne cítiť kožu aj svaly, no keď už je človek na Končitej, nemôže sa len tak zbaliť a odísť. Zbytky síl sme investovali do projektov. Prvým bol Krokodíl 6C -osemmetrová, mierne previsnutá platňa a dovolím si tvrdiť, že jeden z najkrajších bouldrov na Slovensku. Niekoľko rokov som sa naň len pozeral a teraz, keď nás bolo veľa a mohli sme pod bouldrom rozložiť poriadne letisko, sa prelez podaril hneď prvým pokusom. Do ťažšieho projektu už nezostala sila ani koža a tak sme sa spod kameňa Prova odobrali smerom na chatu a s dobrým pocitom a poriadne zničení vyrazili späť.

Vďaka za skvelú akciu organizátorom aj sponzorom!


Foto: OliVysloužil, Domča Kováčiková, Kačka Krištofičová

Aďo Capko

Majstrovstvá Slovenskej Republiky 28. 9. 2019 Žilina

Na pretekoch sa zúčastnilo 87 pretekárov z troch krajín. Najlepšie nás reprezentovala Paula Papšová U14, ktorá sa dostala do finále a v celkovom hodnotení skončila na 6.mieste. Náplasťou na jej nie moc vydarené finále je 3.miesto medzi Slovenkami.

U12 Timo Jaš po dobrej kvalifikačke vo finále zhoršil svoju postupovú pozíciu a nakoniec obsadil aj tak pekné 4.miesto

Ostatní naši pretekári:

U14  Filip Buček
8.miesto celkovo 
6.miesto Slovensko

U14 Jakub Papšo 
9.miesto celkovo 
7.miesto Slovensko

U14 Marek Bašo 
12.miesto celkovo 
9.miesto Slovensko

U10 Šimon Mahút
prvé preteky nie sú nikdy ľahké, Šimon to uhral na  11.miesto celkovo 9.miesto Slovensko.

Kvaso

Boulder King Kežmarok 2019

Trošku neplánovane ,ale predsa sme sa vybrali zabojovať o titul kráľa v boulderingu na hrade v Kežmarku. Náš najudatnejší  bouldrista v kategori U18 Samo Štefánik sa pripojil k silnej družine bratislavských drtičov a stal sa tak špehom taktiky a štýlu bouldrov pre mladších bojovníkov z HK Manín ,ktorí dorazili až na ďalší deň pretekov ,kde svorne bojovali takto:

Pokračovať na Boulder King Kežmarok 2019

Dolomity

V utorok 3.9. poobede sme s Marekom Kočvarom vyrazili do Dolomitov. Nad ránom prichádzame na parkovisko pod Čimy. Čakali nás dva pekné slnečné dni, hneď ráno vyrážame do steny, vybrali sme si 320 metrovú cestu “Egger” (VI+) na Cimu Piccolu. Z počiatku sme boli trochu sklamaní z kvality skaly, ale potom čo sme zistili že sme zle nastúpili sme sa vrátili pod nástup našej cesty, zúfalstvo vystriedala radosť, pekné, vyvážené a riadne vzdušné lezenie, dávame to team os.

Pokračovať na Dolomity

THT 2019 Chata pri zelenom plese

Ďalší ročník tradičného horolezeckého týždňa je za nami. Na chate pri Zelenom plese sme sa od stredy do nedele zišlo celkovo 10 členov klubu. Petra Brožáková, Adam Kaniak, Jaro Zábojník, Palo Muráň, Tomáš Buček, Andrej Capko, Mišo Jurdík, Palo Španihel, Peter Šofránko a v sobotu ešte prišiel Palo Baliga. Prišla aj verná kamarátka klubu Jarka Šofránková a stále aktívna Ivana Ďurišová.

Pokračovať na THT 2019 Chata pri zelenom plese

Poď sa váľať cez pol zeme – RocklandS 2019

Za letným výjazdom sa dá ísť na rôzne miesta. Vysoko do hôr, blízko k moru, ďaleko na sever… alebo ďaleko na juh. Pohorie Cederberg v Juhoafrickej republike je už nejaký ten čas mekkou bouldristov a tento rok konečne nastal čas, aby som sa do Rocklands, jednej z najznámejších bouldrových oblastí sveta, pozrel aj ja.

Pokračovať na Poď sa váľať cez pol zeme – RocklandS 2019