Archív kategorií: Lezenie

Športové akcie

Z Tatier do Chamonix

Po dlhšom nelezení sa konečne dostanem do V.Tatier,kde s Ľubom Matejíkom lezieme na Jastrabiu vežu Červené previsy 7-/7.Pekné lezenie a dobré počasie nám robí radosť z lezenia. Presúvame sa do Chamonix, kde máme v pláne liezť na Grandes Jorasses.

Presúvame sa pod stenu,ale je až moc veľké teplo a málo snehu v stene, a aj domáci nejdú liezť, a tak sa vraciame.Dávame deň oddychu a chceme si isť niečo zaliezť, ale nástup do cesty je niekde o 15 m vyššie a presun s mojimi otlakmi už nie je možný.Čas je neúprosný a už len cesta domov.Zastavujeme sa v Hollentali, kde nám v noci aj mrzne,niečo ešte aj  polezieme: viď foto. Nazdar a ďakujem.

Marián Boga

MSR v lezení na obtiažnosť -> Košice 2018

6.10.2018 prebehlo posledné kolo SPLD a súčasne aj MSR v lezení na obtiažnosť v Košických Rozlomitoch.
Väčšina HK Manín sa veselila na zraze v Manínskej, ale naša babská posádka sa vybrala na ďaleký východ reprezentovať klub.

Súťažili tri kusy (Bulandoviek) v kategóriách U10 – Barborka a Terezka a U14 -Dorka 😊.
Pre Dorku to boli posledné preteky v rámci detských pretekov, za tie roky sa vytvorili krásne kamarátske vzťahy, nielen medzi deťmi, ale aj medzi rodičmi a celkom jej aj mne (mame) budú chýbať.
Ale naspäť k pretekom.

Po absolvovaní hodne náročných kvalifikačných ciest (zlaté preteky v PB😊) všetky zúčastnené kusy postúpili do finále.
Jeden kus (Barborka) dokonca z prekvapivého tretieho miesta.
Finálové cesty vo všetkých kategóriách boli obtiažnosťou hodné pretekov MSR, ale baby bojovali s plným nasadením (napriek chýbajúcim cm) a svojim výkonom obsadili krásne 2x 5. miesto a 1x 6. miesto.

Ala

Júlové polezeníčko a chata pod Rysmi  

Piatok 13:50 utekám z práce, aby som stihol odvoz o 14:30. Neviem prečo, ale vždy keď idem skôr, mešká niekto z posádky. Tentokrát našťastie iba 20 min. Podarilo sa mi stihnúť predposlednú zubačku. Po Popradské pleso mi robil spoločnosť Ilian z Bulharska a niečo po 22:00 som bol na chate. Tam mi parťák ubránil posteľ pred podnapitým ceprom. Ráno budík 5:00, v pláne máme Žabieho koňa (III) a potom cez Tylkovu štrbinu na nástup pod Štáflovku (V).

Ráno sa nám do tej hmly a zimy príliš nechcelo, ale keď už sme tu… Píšem rosničke a tá predpovedá zrážky od ôsmej. Pri nástupe je všetko vlhké, odisťujeme dĺžku pred nástupom; pri zlaňáku začína trochu pršať, tak to otáčame. Po pár krokoch žartujem, že sa to zlepšuje a už zlaňujeme dolu. No dážď a vietor pridal na obrátkach a tak to, čo sme bez rozmýšľania zlanili, prusíkujeme naspäť 😀 Na chate si dáme pivo a zaľahneme do postele.

O16:00 mi Jozef búcha na posteľ, že už je pekne a ideme liezť. Ešte sa prevrátim na druhý bok…a zrazu sme pri zlaňáku na Žabieho koňa. Rosnička predpovedá zrážky o hodinu, naša lokálna predpoveď nám vraví, že to vydrží dlhšie. Trochu meníme plány a ideme po hrebeni na Rysy (III). Po chvíli mokrá skala už nevyzerá až tak hrozne.

Začíname postupovať celkom rýchlo, až kým sa nenechám dvakrát zlákať krásnym chodníčkom, ktorý trochu odbiehal od hrebeňa…a ja som sa ocitol tam, kde som nechcel byť. Istenia dávam, kde sa dá a vraciam sa na hrebeň. Hrebeň sa lezie po hrebeni?!! Môj morál je na bode mrazu, strieda Jozef. Po chvíli vidím chodník z poľskej strany a o chvíľu sme na vrchole. 20:00. Rysy bez ľudí, niečo ako Černobyl. Začíname zostupovať a je nám pridelená celom intenzívna sprcha. Na chate dáme sušiť veci a zničení ideme spať.

Ráno budík 6:30, po letmom pohľade do okna posunutý o pol hodinu. Nakoniec volíme vyčkávaciu taktiku. O 10:00 sa začína počasie zlepšovať, tak ideme dokončiť to, čo sme začali včera, akurát s veľkými batohmi. Ani sa nenazdáme a zlaňujeme na nástup Žabieho koňa. Prvú dĺžku ťahám ja, skala je celkom suchá, až na pár miest. Dolieza ku mne Jozef. Tomu nesadlo lezenie s ťažkým batohom, tak ťahám celú cestu až hore. Pre mňa to nebol problém, keďže som  Žabieho koňa už liezol v júni s Katkou. Okolo 13:00 sme na vrchole. Občerstvenie a už zlaňujeme z vrcholu. Náhlime sa dolu až stihneme večeru vo Furkotke.

Pavol Španihel

Údržba Manínskej stráže

V priebehu roka sme s Kalfom vykonali garančnú prehliadku Manínskej stráže počas ktorej sme doplnili zlaňáky o chvosty, vymenili staré istenia za borháky a v niektorých cestách doplnili postupové istenia, spolu 34 kusov.

Ak nevieš kde si ísť zaliezt na zraze, tak tu je jedna z možností.

Peter Čech