Archív kategorií: Lezenie

Športové akcie

Okolie Téryho chaty

8.-10.7. sme s Rišom Nemcom strávili tri super lezecké dni v Malej Studenej doline a priľahlých stenách. Prvý deň sme vyliezli dve cesty na Lomnickej veži, Via Verona (8-) a Začiatok príbehu (8-) obe onsight. Ďalší deň sme spolu s Martinom a Jožom zamierili cez Dubkeho lávku pod impozantnú platňu Malého Hrotu, kde sme vyliezli cestu Kútom (7) na onsight aj napriek veľmi chladným a vlhkým ranným podmienkam.

Potom sme sa rozhodli pre pokus v ceste Stredom-Platňou, už na nástupe nás Martin upozornil, že cesta je ťažšia než sa píše. A veru, že bola. 8- je úplný úlet a každá dlžka je podhodnotená o jeden až dva stupne. Boulder v klúčovej dĺžke, ktorá môže byť za prísnych 8+ sa mi asi po troch pádoch podarilo prebiť, žial na voľný prelez už nezostali sily a tak sa bude treba vrátiť po pytel, ktorý nám tam visí.

V piatok sa nám podarila ešte pekná cesta na Žltej stene, Diretissima s Poľským variantom (8-/8).  Pekné vzdušné lezenie, kde si človek celkom slušne zalezie aj v päťkových dĺžkach. Klúčovú dĺžku, ktorou je previsnutá ubiehajúca špára som vyliezol štýlom PP na druhý pokus.

Vďaka patrí super personálu Téryho chaty, ktorí nám poskytli super zázemie.

Adam Kaniak

Rozlezenie letnej tatranskej sezóny

Tatranské leto som kvôli počasiu zahájil pomerne neskoro. Naše prvé kroky túto sezónu mierili pod krásne platne Ošarpanca. S Filipom Makayom sme sa prrfektne rozliezli a stihli sme za jeden deň vyliezť cesty Magické oko(7-), Strecha(7+), Sedem životov(8) a Puškáš(6+). Všetky cesty sa mi podarilo vyliezť štýlom onsight. Ďalší deň sme si ešte stihli dať peknú športovú cestu Shangrila(7+/8-) na Galérii Ostrvy, než sme úplne zmokli.

Pokračovať na Rozlezenie letnej tatranskej sezóny

Nové cesty na Vlne

Laco Tamáši pripravil, presnejišie vyhrabal z pod zeme, nové cesty na Vlne. Očistil ich ale poriadne. Ani by ste nepovedali, že tam pre časom bol len zarastený svah. Nakres nájdete v sekcii Sprievodca. Za všetkých konzumentov lezenia ďakujeme!

Martin Kolembus

Posledný lezec, ktorého výstupy v minulom roku staja za zmienku je Martin Kolembus (Gambo). Jeho najlepšia cesta je Vitae 10, PP v Necpaloch. V našom klube je výkonnostná latka nastavená veľmi vysoko a takáto obtiažnosť sa u nás považuje za povinnú jazdu každého športového lezca. Gambo však nie je typický mladý športovec, ale skôr starý cap, ktorý popri starostlivosti o rodinu stíha ešte celkom dobre liezť. Veď posúďte sami.

Pokračovať na Martin Kolembus

Trilógia Slavkovského štítu

S mojou mysľou sa už dlhšie pohrával tento projekt. Nakoľko Slavkovský štít (2452 m) so svojou mohutnou SV stenou ponúka niekoľko ľadov a tiež pekných línií pre skiextrém lyžovanie, voľba trilógie padla práve na túto lokalitu. Plán bol za jeden deň vyliezť nejaký ľad v masíve Slavkovského, dať jeho vrchol a následne zlyžovať z neho nejakým SV žľabom dole.

Pokračovať na Trilógia Slavkovského štítu

Marcové Tatry

V marci sa mi v našich Tatrách podarilo vyliezť celkom päť ciest a zavesiť jeden pytel. Začiatkom mesiaca sme sa boli s Marekom Kultanom pozrieť do cesty Rumová prechádzka na Szcepanského veži. V zlých podmienkach som začal ukrajovať prvé metre v hnusnom zasneženom kúte, keď tu, pri riešení istenia sa jedna zbraň rozhodla prestať držať, tá druhá ju bleskom následovala a v momente som sa ocitol o päť metrov nižšie zapichnutý v našťastie mäkkom snehu. Toto zaváhanie sa chvalabohu zaobišlo bez ujmy a so smiechom. S naštrbeným morálom som následne natiahol dve dĺžky v riadne zasneženej skale.

Pokračovať na Marcové Tatry