Decembrové Tatry

V decembri sa mi podarilo vyliezť zopár ciest, ale aj rozvešať hneď niekoľko pytlov. 

Začiatkom mesiaca, hneď po vôbec prvom snežení sezóny sme s Lukášom Bullom liezli dva dni na Malom Kežmarskom Štíte. Prvý deň sme dali peknú cestu na Kežmarskú bulu, Cigáni idú do neba za M6, onsight. Ďalší deň sme natiahli tri dĺžky vo vedľajšej Veličovej ceste s lezením do M6+, ale následne sme kvôli podmienkam zlanili.

Pokračovať na Decembrové Tatry

Zvýšenie bezpečnosti skalných oblastí

Preisťovanie a práca na skalách v oblastiach Manínov nabralo v tomto roku neobvyklé rozmery. Jedným z dôvodov je to, že sa nám podarilo získať na tento účel podporu 2200€ z participatívneho komunitného rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Pustili sme sa do prác na Kostoleckom piliery. Cesty v tejto oblasti vznikali od 50-tych rokov minulého storočia. Prelez každej z nich je stále považovaný z pohľadu tradicionalistického horolezectva za hodnotný výkon. Roky sa však podpísali na stave istení. Naviac cesty nikdy neboli očistené od voľného kamenia. Cieľ na tento rok bol teda jasný.

Pokračovať na Zvýšenie bezpečnosti skalných oblastí

Informačné tabule v Manínoch

V priebehu jesene sme v Manínoch a blízkych lezeckých oblastiach osadili 24 informačných tabúľ. Osadenie tabúľ na jednotlivých lokalitách je súčasťou podmienok výnimky pre lezenie.

Našim cieľom bolo, aby tieto tabule boli pútavé a prezentovali lezenie ako prirodzenú súčasť prírodného prostredia. Okrem lezeckých obmedzení v oblasti sa z nich preto dozviete aj zaujímavé informácie o faune a flóre v okolí.

Pokračovať na Informačné tabule v Manínoch

Výjazd – Leonidio

V dátume 30. 10. až 14. 11. sa konalo reprezentačné sústredenie v Leonidiu. Z nášho klubu sa na sústredení zúčastnili 3 členovia: Tomáš Buček, Samuel Štefánik a Andrej Capko. Dva týždne sme si užívali Grécku pohodičku, dobré jedlo a kúpanie na pláži. /samozrejme sme niečo aj poliezli/. Vďaka super partičke motivovaných ľudí a predchádzajúcemu tréningu 🙂 sa nám podarilo vyliezť veľa krásnych a ťažkých ciest. Zoznam aj s fotkami najdete nižšie:

Pokračovať na Výjazd – Leonidio

Matterhorn severná stena

Matterhorn, azda najznámejší kopec na svete. Jeho 1100 metrov vysoká severná stena, jedna z najväčších severných stien v Alpách. Cesta bratov Schmidtovco,v za ktorej prvovýstup si v roku 1931 títo chlapci vyslúžili zlaté olympijské medaily. Doba pokročila a z tejto cesty sa za tie roky stala jedna z najväčších alpských ultraklasík. Geniálna, logická línia, ktorá diagonálne pretína celú severnú stenu.

Pokračovať na Matterhorn severná stena

Horolezecký klub Manín Považská Bystrica