Mlynárik & Ostrva

Minulý týždeň som sa konečne dostal do Tatier a podarilo sa mi vyliezť aspoň dve pekné cesty. Najskôr sme sa vybrali s Marekom Kultanom do Bielovodskej Doliny a vyliezli v strašnom teple cestu Pankiewicz-Wolf za VII+ na Mlynárika. Žial kvôli vylomenému chytu už v ľahkom len AF, s jedným sedením. Ďalší deň sme nastúpili pod Pustú stráž ale pod stenou sa všetky naše sny o lezení rozplynuli kvôli otrasnému horku a ani sme do steny nenaliezli. O pár dní neskôr som s Peťom Cipkom vyliezol peknú novú cestu na Galérii Ostrvy, Titanic, IX-. Kľúčová dĺžka išla na druhý pokus PP.

Pokračovať na Mlynárik & Ostrva

Berchtesgadenské Alpy

V júni sme sa s Alexom Kuchárom vybrali preskúmať Berchtesgadenské vápencové alpy, konkrétne oblasť Reiteralpe, ktorá je domovom aj cesty End of Silence 10+ a ďalších ťažkých práskov od bratov Huberovcov. Liezli sme spravidla steny dlhé okolo 400 metrov. Miestne vápencové veľmi ostré, vodou vymyté platne sú predurčené prevažne na športové lezenie a my sme sa tento výjazd na takéto športové cesty zamerali. Aj keď nám do stien vždy stačil len set expressov, nejeden nástup a zostup bol celkom slušný alpinizmus.

Pokračovať na Berchtesgadenské Alpy

Česko-saský piesok

Na prelome mája a júna sme s Marekom Kultanom strávili týždeň lezením na českých a nemeckých pieskovcových skalách. Dva dni v Ostrove, dva na Falkensteine a dva na Prachovských skalách. Zamerali sme sa prevažne na lezenie klasických ciest, bez magnézia a bez UFÓnov. Liezli sme cesty do VIIIb, čo je maximálne asi 7+ UIAA. Opäť sa však ukázalo, že klasa na piesku zas tak noc neznamená a najviac som bojoval v päťkových nezaistitelných širokých špárach.

Pokračovať na Česko-saský piesok

OSP

Minulý týždeň som bol spolu s Tomášom Bučekom, Peťom Kuricom a Peťom Matejíčekom na pár dní v Ospe. Kvôli škole a podobne nám to vyšlo síce iba na 3 a pol lezeckeho dňa, ale myslím si, že aj tak sme si kvalitné zaliezli a podarilo sa nám pár pekných prelezov.

Pokračovať na OSP

Boulder Cup 2021 – Hory a mesto

V upršanú sobotu 22.5. sme sa v hojnom zastúpení zúčastnili pretekov slovenského pohára v boulderingu v rámci festivalu Hory a mesto. Zostavu tvorilo niekoľko nezávislých partii v zložení Tomáš a Filip Bučekovci, Samo Štefánik, Aďo Capko, Adam Kaniak a Alex Kuchár. Rozdelení sme boli v dvoch skupinách – ja som ako jediný z HK Manín zaujal miesto v rannom zápolení od 8:00, väčšina chalanov prišla až na druhú skupinu o 10:00. Bolo pre nás pripravených 8 pohybovo vyladených bouldrov. Stavači si dali záležať aj po estetickej stránke. Väčšina z nich obsahovala parádne štruktúry, ktoré k modernému boulderingu neodmysliteľne patria. 

Pokračovať na Boulder Cup 2021 – Hory a mesto

Preteky v športovom lezení

Náš klub každoročne organizuje preteky v športovom lezení pre dospelých, deti aj mládež. Inak to nebude ani tento rok. V rámci participatívneho komunitného rozpočtu trenčianskeho samosprávneho kraja môžeme získať 2200€ na nákup súťažných chytov, ktoré sa používajú na medzinárodných pretekoch. Súťaženie na týchto chytoch umožní našim pretekárom naberať skúsenosti, ktoré neskôr zúročia na medzinárodných pretekoch.  

Pokračovať na Preteky v športovom lezení

Zvýšenie bezpečnosti skalných oblastí

Jednou z aktivít nášho klubu je aj údržba skalných oblastí. Vymieňame staré istenia, čistíme skaly a vytvárame nové cesty. Pri tejto práci oceníme každú pomocnú ruku. Môžete začať tým, že si nájdete aspoň pár sekúnd na hlasovanie. V rámci participatívneho komunitného rozpočtu trenčianskeho samosprávneho kraja môžeme získať 2200€ na nákup istení a lepidiel.

Pokračovať na Zvýšenie bezpečnosti skalných oblastí

Úprava bouldrovky

Nie všetko sa podarí na prvý krát. Naša nová bouldrovka potrebuje trochu doladiť. Chceme upraviť jeden profil. V rámci participatívneho komunitného rozpočtu mesta Považská Bystrica môže na túto úpravu získať 1500€. Dotáciu získa 8 projektov.

Stačí zahlasovať tu: https://mestosity.hlasobcanov.sk/all-projects Vyberte náš projekt, do mesta zadajte Považská Bystrica a na vaše tel. číslo si nechajte poslať overovací kód. Časť, ktorú chceme prestavať, je vyznačená na obrázku žlto.

Horolezecký klub Manín Považská Bystrica