KLUBOVÝ VÝJAZD – JAVOROVÁ DOLINA 27. 2. – 3. 3. 2019

Dva týždne pred výjazdom som sledovala počasie a tŕpla, aby neprišla nejaká hrôza. Okrem silného vetru to vyzeralo na príjemné lezecké počasie. Autom sme sa presunuli až k horárovi pod Muráňom, kde sme si vyzdvihli kľúč od chatky (minuloročnú skúsenosť sme si zopakovať nechceli).

Po dobrej posile rumu s pivom sme vyložili bágle na chrbát ako svoj kríž. Chalani vykročili rezko a po hodine sa už blížime ku chatke. Malé zaváhanie, ale chatka sa vynorila spoza stromov akoby nás čakala. Kým prišiel zvyšok posádky, o dušu kúrime. Pri čelovke študujeme sprievodcu a vyberáme vhodné ciele na nasledujúce dni.

Ráno na etapy vyliezame z chatky. Ja , Adam a Mišo opúšťame teplo krbu ako prví. Mišo sa ale pod nástupom rozhodol nenastúpiť. Obával sa problémov v stene a pomalší postup v trojici, aspoň tak znela jeho interpretácia. Joža s Mariánom vidíme šľapať dolinou už z peknej výšky v štvrtej dĺžke. Tretia dvojka šla do čiernej Javorovej.

Večer sa všetci stretávame v doline, spokojní z podarených výstupov. Myslím, že netreba opisovať pohodový večer pri peci, dehydrovanej strave a domácej pálenej alias výber zo záhradky.

Ďalší deň je tak trochu nútený restday. Od rána je pod mrakom a poobede pribúda sneženie. Spoza okna nad chatou sa lesknú tri ľadopády. Miro s Mišom si vyliezli prostredný z nich. Zrejme nie sú vytečené pravidelne, tak využívajú naplno to, čo dolina ponúka. Ja som objavila studničku, ktorú som prvý deň po tme nebola schopná nájsť.  S obavami pribúdajúcich centimetrov nového snehu sa začíname obávať z nasledujúceho dňa. Panike podlieha hlavne Adam, ktorý nechce ani počuť o tom, že by sa do doliny nešlo. Trošku sme si ho doberali :o).

A je tu opäť ráno. S Adamom sme opäť prví na nohách. Obaja radšej vyrážame skôr, predsa len toho času v horách je vždy málo. Z ťažka kráčam z nohy na nohu. Adam s veľkým náskokom určite vrčí. Za svitu vypínam čelovku a hľadím do našej línie. Vyzerá hrozivo. Do steny Rohového hrebeňu idem prvýkrát, preto cítim veľký rešpekt.  Ale ako sa približujeme, stena sa pred nami ukláňa akoby sme boli my, kto tu vládne.

Tá hrozivá stena bola ako beton, taký firn som v sene ešte nezažila. V podstate sme prvé štyri dĺžky vysólovali. Ale daň za skvelé podmienky boli v podobe prachoviek, ktoré sa neustále sypali v našej línii. Miestami som sa až dusila v mrazivom prachu. Doslova som tú dĺžku vybojovala. Modlila som sa len, aby sa neutrhlo niečo väčšie. Myšlienky, čo by sa stalo v nezaistenej dĺžke, zaháňam každým krokom vyššie a vyššie. Vďaka firnu som dostatočne rýchla a na veľkej rampe sme už mimo spádnice prachového snehu. To sa dalo čakať, keďže padlo asi 5 čísel nového snehu. Ďalšie dĺžky idú dobre a so snehom bojujeme až v závere, kde je ho nie po gule ale po cecky.

Pred štvrtou sme na hrebeni a mňa napadá, či aj ostatní doliezli úspešne ako my. Zostup sme zvolili viac po hrebeni, aby sme sa vyhli exponovaným svahom, ktoré sme schádzali dva dni dozadu.

Na chatke už sedia Jožo s Mariánom, im sa nepodarilo vyliezť. Jožo, drytoolový macher si vyberal skalné línie, resp. bez snehu. Tentoraz nemali dostatočnú výzbroj do „previsnutých tráv“, tak zlanili v druhej dĺžke. Miro s Mišom boli ešte v teréne. Prišli niečo po deviatej s orgazmickými pocitmi z výstupu. Vybrali si neznámu líniu, ktorú si napozerali predvčerom. A nebanovali. Betónový terén, betónové trávy, radosť liezť.

Tak počasie ako tak vyšlo a podmienky boli dobré. Nikto nemohol povedať, že si nezaliezol. Teda až na Miša, ktorý bohužiaľ musel ísť v piatok dole. V doline je čo liezť, radi sa sem vrátime a to lepšie vybavení. Vďaka chalanom, s ktorými sa oplatí ísť za dobrodružstvom aké ponúkajú iba HORY!

Výstupy:

28.2.2019

Predná Javorová veža, Puškášov žľab, V, OS team (Brožáková, Kaniak)

Predná Javorová veža, Cez galériu, VA1, OS voľne (Zigo, Plesel)

Ľadové veže, Marekov ľad WI5 + žľab do Magurskej lávky W3, AF (Ďurovec, Pleidel)

1.3.2019

Ľad nad chatkou, 100 m, subj. WI4+, OS team (Ďurovec, Pleidel)

2.3.2019

Rohový hrebeň, Depresiou, V, OS team (Brožáková, Kaniak)

Predná Javorová veža, Hľadanie rovnováhy,M6+ , zlanenie po 2. dĺžke (Zigo, Plesel)

Malá ľadová veža, Plšek- pravým vhĺbením,V, OS team subj. M5 (Ďurovec, Pleidel)


Zimný klubový výjazd sa nakoniec uskutoční v novom termíne a lokalite. Bývať budeme na chate v Javorovej doline. Termín 27. 2. – 3. 3.  Cena 9€ na osobu a noc. t.j. 36€ na styri noci. Strava individualna, nutný spacák.

Pre prihlásených účastníkov hradí klub ubytovanie v plnej výške. Nahlásiť sa treba do 17. 2. na skrovankovapetra@gmail.com a  zaplatit zálohu 20€ u správcu v hale. Klub zaplatí ubytovanie iba prihláseným účastníkom do tohoto termínu.

Svojou účasťou na podujatí dávate súhlas s použitím Vašich osobných údajov (meno a fotografie) v správe z podujatia a k využitiu na propagáciu Horolezeckého klubu Manín.


Zimné lezecké sústredenie bude od 6. – 10. 3. 2019 na Zbojníckej chate. Treba sa nahlasit do schôdze 7. 2. na skrovankovapetra@gmail.com a  zaplatit zálohu 20€ u správcu v hale. Cena za ubytovanie s večerou je 65€. Klub hradí polovicu z tejto sumy. Termín sa môže zmeniť v závislosti od počasia. Viac info u Peťi Brožákovej cez mail vyššie.