Rozlezenie letnej tatranskej sezóny

Tatranské leto som kvôli počasiu zahájil pomerne neskoro. Naše prvé kroky túto sezónu mierili pod krásne platne Ošarpanca. S Filipom Makayom sme sa prrfektne rozliezli a stihli sme za jeden deň vyliezť cesty Magické oko(7-), Strecha(7+), Sedem životov(8) a Puškáš(6+). Všetky cesty sa mi podarilo vyliezť štýlom onsight. Ďalší deň sme si ešte stihli dať peknú športovú cestu Shangrila(7+/8-) na Galérii Ostrvy, než sme úplne zmokli.

 Pár dní na to som sa vybral s Marekom Kultanom do západnej steny Lomničáku. Na prvý deň som mal vyhliadnutú cestu Čierny pilier (8-), ktorá mi už dlhšie behala po rozume. Cestu sa mi podarilo vyliezť onsight pričom som ťahal všetky klúčové dĺžky. Istenie v klúčovej dĺžke okrem hrozných skôb a dreveného klinu obsahuje napríklad aj takú kuriozitu, ako plastový vklínenec. Našťastie sa pomedzi tieto viac-menej psychologické istenia dá kde-tu niečo založiť.

Ďalši deň sme si dali tiež veľmi peknú cestu Patagónske leto(7+/8-) ktorá síce s borhákmi na štandoch a aj občasným postupovým istením už nebola taká dobrodružná ako Čierny pilier, ale zato na nás čakalo nemenej krásne lezenie takmer v každej dĺžke. V sobotu sa mi po dlhom čase podarilo stretnúť s poľskými kamošmi a natiahli sme peknú 60 metrovú highline na ihlu v Ostve. V nedeľu som si ešte s kamošom Kamilom vybehol na Ošarpanec vyliezť cestu Hrana platní (6).

Dúfam, že sa bude aj zvyšok leta niesť v takomto super duchu, a že sa nám možno podarí zúročiť nalezené metre v Chamonixských stenách.

Adam Kaniak