Elity, občasníci aj skúsení v Ospe

Výjazd do Ospu v období Dušičiek je už v HK Manín tradičnou záležitosťou. Nájdu sa však aj skupinky, ktoré si voľno chcú o niečo predĺžiť a tak namiesto štyroch či piatich dní pobudnú v tejto oblasti rovných 10. Tohto roku sme sa tou skupinkou stali my – Kvaso, Tomáš, Samo, Paula, Filip a ja.

Vyrazili sme už v piatok 25.10. s vyhliadkou desiatich parádnych dní a po bezproblémovej ceste, ktorú aj po tréningovom seminári Kvaso bez problémov odšoféroval, sme sa ubytovali v útulnom, aj keď trošku studenom domčeku v Kastelci, 10 minút od Ospu.

Na rozliezanie sme zvolili Babnu, ktorá ponúka množstvo ľahších ciest ako stvorených na zosúladenie sa s miestnym vápnom. Vtedy sme ešte nevedeli, že sa tam budeme cítiť ako v Peči, a to doslova. Celá Babna bola totižto ako jedna veľa rozhorúčená peč (po slovensky pec). Najprv sme si slnko užívali, no ku koncu dňa, unavení a mierne zosušení z nedostatku vody, sme boli radi za príjemnú zimu na ubytku. Hneď prvý deň sme však mohli sláviť, keďže Tomáš vyliezol už z minula rozlezený projekt Veper lady 8b.

Ďalší deň a vlastne všetky, čo nasledovali, sme trávili výhradne v Mišej Peči. Na naše veľké prekvapenie za túto oblasť hlasovali aj Filip a Paula, napriek tomu, že ľahších ciest je tu pomenej a sú pomerne vyšmýkané. Demokraciu ale neošidíš…

Viacerí sme sa po prvom dni necítili najlepšie. Únava z cesty či nezvyk na skalu, ktohovie. Samo sa však bez okolkov pustil do skúšania svojho projektu, Corto 8a. Paula s Filipom začali takisto liezť cesty bližšie svojho maxima, Tomáš zbieral kvantitu a na OS skúšal cesty 7b a viac. Kvaso si pekne rozliezol a nakrokoval Hobita 7c a ja… som si dokázal zraniť koleno. V druhej rozlezovej ceste a pri nerozvážne založenej päte v ňom puklo a bolo dolezené. Pár dní som sa teda po sektore pajdal s paličkou, tzv. “na Gandalfa”, aspoň som však mal možnosť čo-to pofotiť a veľa istiť kohokoľvek, kto to potreboval.

Tomáš si cellkom užil aj prelez Hobita 7c

Za šesť lezeckých dní bolo vidieť značný posun v obtiažnostiach prelezov aj sebeistote na skale u väčšiny členov našej posádky a tak môžem skonštatovať, že sa v sumáre jednalo o jeden z najúspešnejších, ak nie najúspešnejší výjazd HK Manín do Ospu, minimálne čo sa čísel týka.

Tomáš dokázal do konca výjazdu pridať ďalšie 8b, Mrtvaški ples a to na tri pokusy, čím značne prekvapil okolitých nacvičovačov z Nemecka a Rakúska. Pridal aj 4x8a, 2x7c/c+ a dve 7c na OS. Do ciest pritom sádzal maximálne tri pokusy a väčšinu z nich preliezol hneď druhým. Forma ako lusk, to sa musí nechať!

Parádne zažiarila aj Paula Papšová. Pôvodným cieľom bolo priniesť si z Ospu 7a+, no Paula posunula latku ešte o kúsok vyššie prelezom Tortugy 7b. Pri preleze ňou síce trochu klepalo, no zaťala sa a aj napriek chybám cestu dofučala až do konca. To značí len to, že 7b zďaleka nie je jej limitom. Okrem toho si z Ospu priniesla aj Rodeo 7a a viacero ciest za 6c a 6c+.

Paula zo začiatku výjazdu pôsobila skôr takto…

Samo Štefánik ukázal svoju tohtoročnú dobrú formu aj v Ospe. Ešte v lete vyliezol svoje prvé 8a a teraz k nemu pridal hneď ďalšie dve – už spomínané Corto a Giljotinu. Vrátil sa aj po Hobita 7c, ktorého mal rozlezeného ešte z minulého roka, pridal aj variatnu Maňana 7c/c+ a Flash dance 7c, na Flash vyliezol Tortugu 7b a niekoľko ciest 7a a 7a+ na OS. Naozaj pekný sumár a snáď bude táto nastavená forma a nálada pokračovať aj naďalej!

Posledným prelezistom je ten najst…. najskúsenejší. Kvaso stál za myšlienkou celého dlhšieho pobytu v Ospe a ako šofér nás vozil na skaly a späť, do obchoďáku, na masážne kreslá, nehovoriac o ceste z domu a späť, za čo sme mu vďační. Okrem toho stihol aj parádne zaliezť. Pripísal si Hobita 7c a veľmi blízko bol aj k prelezu Maňany 7c/c+, doliezol si starú výzvu Hugolina 7b+ a prebehol sa aj v Tortuge 7b, ktorú s Paulou počas daždivého dňa nacvičovali.

Filip sa, žiaľ, pridal do klubu maródov, keď ho po pár dňoch začal bolieť lakeť a tak sa až do konca výjazdu vyskytoval kdekoľvek, kde sa niečo dialo, s jednou rukou traverzoval pod skalami, informoval nás o prelezoch a komentoval veškeré lezecké dianie na okolí. A popri tom rozsieval dobrú náladu, ako to vie len on.

Za seba už len rýchlo spomeniem prelez Flash dance 7c a Hugolinu 7b+, som však hlavne rád, že som mohol aspoň čo-to poliezť aj napriek kolenu. Nie každý deň či výjazd je posvícení a snáď ten ďalší, aj vďaka týmto skúsenostiam, bude o to lepší.

Toľko k našim výkonom. Náš výjazd sme si ale hlavne užili, zabavili sme sa v našom malom, premrznutom ubytku, ktoré sme si vykurovali mramorovou platňou, zrelaxovali sme na masážnych kreslách v Decathlone a parádne sa nadlábli na pizzi v Izole. Posledné dni v Kastelci aj na skalách s nami strávil aj Peťo Kuric, ktorého týmto pozdravujeme a sme radi, že s nami zostal a že sme ho mohli na chvíľu zverbovať k nám do Manína. Na prestup to nebude, ale aspoň sme utužili kamarátske vzťahy.

Ešte raz gratulácia všetkým zúčastneným k parádnym výkonom, vďaka za super výjazd (a osobitá vďaka Kvasovi za šoférke služby)! Snáď sa na výjazde, súťaži či skalách vidíme čoskoro.

Aďo

close

Chcete dostávať upozornenia ohľadom dôležitých udalostí, oznamov, termínoch a zaujímavých článkoch? Registrujte sa na odber noviniek.

Pridaj komentár