Poď sa váľať cez pol zeme – RocklandS 2019

Za letným výjazdom sa dá ísť na rôzne miesta. Vysoko do hôr, blízko k moru, ďaleko na sever… alebo ďaleko na juh. Pohorie Cederberg v Juhoafrickej republike je už nejaký ten čas mekkou bouldristov a tento rok konečne nastal čas, aby som sa do Rocklands, jednej z najznámejších bouldrových oblastí sveta, pozrel aj ja.

Pri rozhodovaní sa na ako dlho pôjdem som chvíľu váhal. “Nie je 26 dní predsa len veľa? Budem na to mať?” Nakoniec som dal na dobre mienené rady kamošov a v Rocklands som strávil taký počet dní, ako sa len maximálne dalo – spomínaných dvadsaťšesť. Let do Kapského mesta a temer trojhodinový presun do pohoria Cederberg nám zabral deň a pol a spoločne s Ondrom Nevělíkom, bývalým českých reprezentantom a Jurom Grečnárom, ktorý sa do Južnej Afriky vybral už niekoľký raz, sme sa usadili na farme Ernie’s, ktorá sa stala našim temer mesačným domovom. 

Ak som mal pred výjazdom pochybnosti ohľadom toho, či 26 dní nie je veľa, po prvých pár dňoch sa rozpustili. V Rocklands je momentálne cca 50 lezeckých sektorov a ďalšie stále pribúdajú. Miestny pieskovec je tak akurát – má trenie, dobre drží, nie je príliš drsný a vytvára neskutočné tvary. Aj vďaka podmienkam, ktoré tu panujú už nejaké tie stotisíce rokov sa v reliéfe pohoria Cederberg vytvorilo obrovské bouldrové ihrisko. Prvé kamene tu začal obliehať Fred Nicole ešte v roku 1996 a o pár rokov už bolo jasné, že sa Juhoafrická republika stane obľúbenou destináciou bouldristov na nasledujúcich niekoľko desiatok rokov. Potenciál je tu zdanlivo nekonečný a to sme si potvrdili, keď sme každý večer listovali sprievodcu a rozhodovali sa kam pôjdeme liezť nasledujúci deň. V zásade to bolo skoro jedno, lebo skvostné lezenie si človek našiel temer všade. Len si bolo sem-tam treba zašliapať, na bouldristické pomery aj nepredstaviteľnú hodinu. S matracom na chrbte to ale fakt nie je sranda! 

Každý sme do Afriky prišli s nejakými ambíciami. Dovolím si tvrdiť, že sa nám podarilo naplniť ich celkom slušne a zaliezli sme si nadmieru dobre. Dôkazom toho boli zodraté brušká, pravidelná svalovica a hrubá koža, ktorá sa naplno prejavila, ako inak, hneď po návrate domov. Za seba môžem povedať, že som nadmieru spokojný. Podarilo sa mi vyliezť štyri bouldre za 8A, jeden z nich v posledný večer pred odletom už za tmy, pridal som aj sedem 7C+ a osem 7C. Najmä som však nadobudol kopu skúseností, vyskúšal som si dlhý výjazdový režim a plne som sa dostal do lezeckého rytmu. Asi by som nedbal ešte niekoľko týždňov navyše… 

Zážitkov a prelezov máme z výjazdu hromadu. Ak vás teda zaujímajú podrobnosti nášho afrického dobrodružstva, chcete si pozrieť viac fotiek a aj nejaké to video, tu je link na celý článok.

Ak vás zaujíma len tá lezecká časť, tak z niekoľkých mojich prelezov som zostrihal aj krátke video, ktoré sa nachádza TU

Aďo Capko