Klubový výjazd Bielovodská dolina 17. 3. – 21. 3.

Tohtoročný výjazd do Vysokých Tatier sa predsa uskutočnil. Pôvodný termín, keď teploty klesali pod -20 °C sa síce zrušil, ale na náhradný termín  18. 3. – 21. 3., sa prihlásilo 9 ľudí. Dolina je to pekná, podľa mnohých znalcov priam najkrajšia. No a vo Vysokých Tatrách najväčšia.  Ubytovaní sme boli na drevenej chatke ŠL TANAP-u v ústí Rovienkovej doliny do Bielovodskej.

V nedeľu bol v pláne len príjazd na Lysú Poľanu a presun na lyžiach na chatku, ktorýzaberie asi 3 hodiny. Bohužiaľ prvé 4 kilometre bolo snehu dosť akurát na nesenie lyží, občasný pokus o postup na lyžiach, škriabanie pásov, občas aj sklzníc, a následné nadávanie. Drobné kiksy sa výprave nevyhýbali, o najvtipnejší sa postarali kľúče, ktoré boli ukryté podľa dohody. Nie však na chatke, ale na horárni,  6 km naspäť. To malo za následok aj spotrebu časti nemrznúcich kvapalín.

V pondelok vládlo vo vyšších polohách polojasné počasie, väčšina z nás sa vybrala pod  SV stenu Pustej stráže, ktorá predstavuje najsevernejší výbežok hrebeňa Gánku.  Ivanovia vyliezli Ľavým žľabom a zostúpili na opačnú stranu,  Jožo s Mariánom a Peťou Pravým žľabom a zlanili cestou. Mišo s Adamom bojovali v Zimnej predzáhradke, po najťažšej dĺžke pred napojením do Ľavého žľabu zlanili. Zistili, že prachové lavínky posielané iným družstvom do komína nie sú príjemné, že v zle zaistiteľnej päťke sa dá strašne vybáť, pri pomalom lezení na štande strašne premrznúť a pri snahe o rýchle zlanenie stratiť rukavica.

Tomáš a Jana vystúpali na lyžiach k Litvorovému plesu. Nepriaznivá lavínová situácia im nedovolila lyžovačku zo štítov či v žľaboch.

V utorok bola všade biela hmla. Bezpečne a teplo bolo v chatke, decentne sa oslávili jedny meniny, a kto dlho nehral žolíky, mal možnosť. To všetko v rytme tých trampských periel, čo na duši hladia, z reproduktoru.

V stredu na spatočnej ceste na Lysú Poľanu sa zvyšok výpravy zastavil na ľadoch na Tisovkách.

Mišo Jurdík

Cesty

pondelok

Pustá stráž – Ľavý žľab (Piaček – Tatarka, klas. 3), Meško – Janoško
Pustá stráž – Pravý žľab (Cywinski – Klamerus, klas. 5), Zigo – Plessel – Brožáková
Pustá stráž – Zimná predzáhradka (Koller – Lihocká, klas. 5), 2 dĺžky, Kaniak – Jurdík

streda

Tisovky – Mrozekov ľad (Michalko – Mrozek, klas II/4),
Zigo – Plessel – Kaniak – Dočkal – Machů


 

Klubový výjazd sa pre až moc velkú priazeň počasia presúva na nový termín 17. – 21. 3. V tej zime, ktorá je momentálne nielen v Tatrách, by nám na štandoch pomrzli pršteky. Záujemcovia, ktorým nový termín vyhovuje viac, sa môžu prihlásiť podľa inštrukcii nižšie.


Zimne lezecké sústredenie bude od 28. 2. do 4. 3. v Bielovodskej doline na chate štatnych lesov TANAPu. Treba sa nahlasit do schôdze 1. 2. na ivan@hkmanin.sk a  zaplatit zálohu 20€. Kapacita je obmedzená na 8 osôb.