Starnem a Blúdim

Búrky si toto leto vyberajú zásadne víkendy a tak meníme plány. Miesto skalnatej doliny volíme Popradské pleso. Už dlho sa chystám na cestu v Z stene Malého Ošarpanca Kortán – Prokeš kl. III-V. Podľa Jara Zábojníka krásna cesta. Stojím pod stenou, hľadám, hľadím, no vyzerá to ťažko. V druhej dĺžke sa ocitám v hladkej platni, ktorú traverzujem. Nezávislý pozorovatelia tiež konštatujú, že to nevyzerá za tri. Šije mi s nohou, myslím na Jara (chlapi jak ste toto vyliezli) a dochádza mi, že nie som tam, kde som chcela byť. Ten úsek som prebojovala traverzom z cesty Záhoranský – Wojcík do cesty Cesta Invalidov.

Spolulezkyňa Haike zhodnotila můj variant veľmi výstižne „Na prvom konci by som sa najprv bála, potom by som sa rozplakala a nakoniec by som spadla.“Ďajej som šla štýlom cestou najmenšieho odporu, až som vytraverzovala zo steny úplne.

Pod nástupom znovu hľadím do steny, no líniu nenachádzam. Dokonca sa ujisťujem, že sme išli dobre a že chlapi Jaro s Kejsim sú borci.

Stihli sme si ešte vyliezť Puškášovu cestu, kým padli prvé kvapky. Búrka prišla našťastie až v noci.

Druhý deň sme si dali nedeľné lezenie v Ostrve. Vznikli tam tri ľahšie línie. Vybrali sme si Júnovú za VI. Výborná voľba. Stienka, previs a na záver parádne lezenie v mierne previsnutej stene, vreloodporúčam.

V pondelok sme s Peťom zamierili pod JZ stenu Gerlachu. Ďalší dlhodobý plán Kriššákove platne za V, mal dnes dozrieť. V doline fučí a drží sa tu hmla, ale stenu sem tam vidno. Stojím pod nástupom, keď sme zneisteli a po ďalších úvahách sme sa presunuli pod Gálfyho, v domienke, že to je naša línia.

Nesedelo mi ani Ň. Má to byť logická ľahká línia. My máme stále prdel vo vzduchu a ani za sucha by to nebol terén za štyri. Keď sme prišli pod vyskobovaný previsnutý kútik, bolo mi jasné, že sme úplne mimo. Našťastie je Peťo dobrý lezec a kútik pekne vybaletil. Za vežou James sme vytraverzovali zo steny.

Štyri cesty, dve z toho som netrafila a ešte k tomu klasiky! To je 50 %-ný neúspech. Som v šoku, starnem, či vychádzam z cviku? Každopádně ma čaká reparát.

 

Cesty:

26.8.2017

Malý Ošarpanec

Záhoranský-Wojcík V+, 2. dĺžka traverz do Cesta invalidov (viď foto), subj. VI, OS

Puškášová cesta VI+, RP

Spolulezkyňa: Haike Ivaničová

27.8.2017

Galéria Ostrvy

Júnová cesta, VI, OS-team

Spolulezkyňa: Haike Ivaničová

28.8.2017

Gerlachovský štít JZ

Gálfyho cesta, VI (V A2), OS-team

Spolulezec: Peter Kelečín

Peťa Brožáková