Sezóna v Tatrách zahájená

Z prvého letného výjazdu mám zmiešané pocity. V Batizovskej doline vládla ešte snehová nádielka. Bivak pod snehom, vysekávanie stupov vo firne na nástupe, lezenie a sprchovanie v jednom, zlaňák pod snehom, slnko neskutočne páli, noc pod hviezdami, turisti-gerlachisti v batizovskej próbe sa hemžia sťa mravce v mravenisku. Kto by nemiloval Tatry.

Som zas uťahaná narobená ale spokojná. Dve pekné túry, počasie ako na objednávku, sezóna zahájená.

A ešte niečo k túram:

Batizovský štít, Pytlákův expres VI+, (OS team) – Veľmi pekná vyvážená cesta. Lezecké sú prvé tri dĺžky cez stienku, kútik, položenú platňu a na záver mierne do previsu po veľkých stupoch a traverz (tu nás osprchovalo). Ďalšie dve dĺžky sú už ľahké kl. III-IV. Štandy sú osadené zlanovacím nitom. Dá sa doliezť na hrebeň a zlaniť cez Kuttove platne (dva borháky na štandoch). Cesta je dobre zaistiteľná (vklinence a friendy), skoby nie sú potrebné.

Kotlový štít, Ľavým rebrom, IV, (OS team)  – Milo prekvapila táto klasika od Kriššáka a Luszyho z roku 1967. 5 dĺžok v pevnej skale a logickej línii. Chvíľami máme aj pocit, že „lezieme“. Ďalej po hrebeni je terén ľahký a bez lana sa dá vyliezť až na vrchol. Som tu druhýkrát a ani teraz neviem, ktorý vrchol je ten hlavný. V Batizovskej próbe je tvrdý firn. Našťastie „gerlachisti“ smerom hore dole vyrobili doslova eskalátor, tak nám cepíny postačili na bezpečný zostup.

Peťa