Petit Dru

Petit Dru je so svojou viac než 1000 metrov vysokou západnou stenou týčiacou sa vysoko do neba jedným s najpríťažlivejších  vrcholov nielen v masíve Mont Blancu, ale vôbec a snom mnohých alpinistov.

Od začiatku 21. storočia však západná stena utrpela niekoľko obrovských zosuvov, ktoré vymazali z existencie mnoho svetoznámych ciest ako napríklad Bonnatiho pilier a v jej pravej časti zanechali veľkú bielu jazvu. Pády kamenia a výlomy sú prakticky nepretržité. Dnes má preto Petit Dru nechvalne známu povesť ako kopec, ktorý sa rozpadá. Ľavá časť steny, v ktorej vedie aj práve cesta American direct zosuvmi nebola tak zle zasiáhnutá a asi ¾ z nej sú nepoškodené a zvyšné dĺžky na vrchol sa doliezajú napojením do severnej hrany a cesty Allain- Leiningertakzvaným „Aid traverzom“.

Rozhodnutie vyraziť do tejto steny neprišlo zo dňa na deň a predchádzalo mu veľa rozhovorov s Rišom, aj o tom, či na to máme, ale hlavne o veľkej miere objektívneho rizika číhajúceho v tejto stene, ktoré je nutné prijať. Nakoniec nás však stena natoľko opantala, že sme vedeli, že pri najbližšom okne v počasí jednoducho musíme vyraziť.

O 3:30 zvoní budík, o 4:10 naliezame, s Rišom sa mi lezie naozaj dobre, sme zohratí a keď sme naviazaní na jednom lane naša spolupráca je intuitívna a rozumieme si. V podstate všetko do 6 lezieme súbežne na krátkom lane s tiblocmi a naopak vo vačšine dĺžok ťažších ako 7- ťaháme batohy. Samotná cesta American direct vedie s výnimkou zopár dĺžok veľmi kvalitnou skalou, systémom kútov a špár. Allain- Leininger je už iný príbeh, orientačne náročný, mokrý a rozbitý humáč.Cestu sa nám podarilo vyliezť v pre nás najlepšom možnom štýle, tak ako sme si to vysnívali. S výnimkou práve Aid traverzu sme obaja vyliezli všetky dĺžky Onsight respektíve Flash a cestu sme vyliezli po takmer 17 hodinách roboty za 1 deň.

Čerešničkou na torte nášho prelezu bol nádherný bivak na samom vrchole. Ďalší deň nás čakal už len dolez na Grand Dru, približne 400 metrov zlaňovania a zostup po ľadovci … no a samozrejme hambáče a krabicové víno!

Petit Dru – American Direct + Allain LeiningerED1, 6c, A1, 1100m, 17 hodín.

Adam Kaniak

close

Chcete dostávať upozornenia ohľadom dôležitých udalostí, oznamov, termínoch a zaujímavých článkoch? Registrujte sa na odber noviniek.