Zachráňme Bufa!

V pondelok zvoní mobil, pozriem a to Fero. Kua čo že chce? No ide o život. Bufovi zvoní dvanásta a treba všetko odložiť na potom a urobiť čo sa dá. Volám  ďalším. Frenky zoberie dovolenku v robote, Gambo to vysvetlí doma, Komár zruší home office, Aleš všetko odloží na potom, Kvaso vybaví PN-ku a Maco sa ani nepýta veď je to súrne a treba pomôcť.

Ráno v plnej zbroji, pripravení na všetko, čakáme na transportovanie. Do auta sa zmestíme len dvaja. Aleš a Ja. Ale chalani vážne chceli len exponovaný terén umožňuje akciu len malej skupinke dobrovoľných a odhodlaných na všetko pre záchranu Bufa bufa. 

Vyskakuje niekde za Ihrišťom pod vrchom stráň či kde ani nevieme kde je sever na tom úpätí a len neveriacky klipkame očami nad tým čo nás čaká a neminie. Nebudem to rozvádzať bola to drina. Aleš ohradil na tom svahu celú Veľkomaninsku ríšu a po 20tich hodinách je všetko za nami a my do seba tlačíme chutný šnicel so zemakom.

Výsledok je viac ako 1000 záchranených obojživelníkov Bufo bufo. Pre tých tupcov čo na prvouke driemali a nedavali pozor tak: Bufo bufo má zavalité telo s bradavičnatou kožou. Za očami má zoskupené jedové (paroktické) žľazy. Podkĺbové hrbolčeky na spodku prstov sú zväčša párové. Samice dorastajú do veľkosti 120 mm až 200 mm na juhu, samček do 90 mm. Na prvých troch prstoch predných nôh majú samce v období rozmnožovania zrohovatené mozoľovité výrastky.Aktívny je v noci, v čase párenia a za dažďa aj cez deň. Teda je to Ropucha bradavičnatá.

Inak super akcia a na budúce verím že bude väčšie auto nech si užijú aj druhí. Resumé: V Utorok 10/3 sme sa v spolupráci CHKO Strážske vrchy zúčastnili chutného obeda, dobre sa zabavili na všetkých ponadávali a aj dačo porobili.

Palo Macúš