Severná stena Triglavu

Na začiatku februára sme si boli s Marekom Kultanom a Rišom Berešom odpočinúť na krásnu chatku v Javorákoch a napriek horúčavám a podmáčanému snehu sme vyliezli peknú ľadovú cestu od Plšeka na Malú Ľadovú vežu v Čiernej Javorovej doline. Už dlhšie ma mátala predstava lezenia v Julských alpách, sledoval som už vyše mesiac miestne počasie a podmienky a podla predpovede vyzeralo že príde perióda pár krásnych slnečných dní.

Začali sa obvolávačky, Marek bol medzi prvými na zozname, ale sklamal ma so slovami, že ide boldrovať do Švajcu (“pfff” pozn. autora). Nikto iný sa pre môju ponuku nenadchol a tak som zostal smutný, ale nie na dlho!, keďže Marek ďalší deň prišiel k rozumu a povedal, že ide. Dva dni nato stojíme v ináč úplne prázdnej doline Vrata pod obrovskou, krásnou, severnou stenou Triglavu. Vybral som 1000 metrov vysokú cestu Skalaška za letných 5+. Ďalekohladom sme si nakukali našu líniu a pripravili sme sa na skorý ranný útok.

O siedmej ráno začiname liezť. Zvolili sme priamy nástupový variant “Cez Sodčke”, kde nas čakalo poctivé a moralové, kolmé, firnové lezenie a ja som si v duchu hovoril, dobre že sme nenaliezli po tme.     Strmosť steny nás prekvapila, zďaleka sme nevyliezli súbežne toľko,kolko sme mali v pláne, za to perfektné podmienky, scenérie a expozícia steny nám robili radosť z lezenia. Pred zotmením sme doliezli pod najťažšiu klúčovú dĺžku, ktorá by v zime bola naozaj tvrdy drajtúl. Veľmi rýchlo zisťujem že na to nemáme ani silu, ani čas, začínam hákovať a doliezam po tme. Na pokraji síl varíme čaj a na vrchol steny sme doliezli asi o 11tej večer po takmer 16 tich hodinách lezenia.

Na vrcholovej náhornej plošine si varíme veľa vody, čo-to zjeme a odpadávame do spacákov. V našom podaní by som túto cestu ohodnotil 5, A0, WI5. Treba podotknúť, že sme nevyšli až na samotný vrchol Triglavu. Čo je trochu škoda, ale po peripetiách s hľadaním cesty sme sa ďalši deň tak zapráskali, že by nás to stálo v kombinácii s komplikovaným zostupom ďalší bivak. Napriek tomu sme si užili parádne doprodružstvo!

Adam Kaniak