Ľadový sever

Dva dni, 5. a 6.12. som využil super predpoveď a vyliezol dve perfektne cesty v sveroch Ľadových štítov. V štvrtok skoro ráno začíname s Maťom Prcinom šlapať z chaty do Ľadového sedla, nasleduje traverz do Sivého sedla a už len cez hrebeň Snehových veží do Horného kotla Ľadových doliniek.

Chcem liezť variant Maroša Červienku v Stanislawskeho ceste v 300metrovej stene Zadného Ľadového štítu. Maroš o tejto ceste napísal “Pri jazde Ľadovými dolinkami sme s otvorenými ústami čumeli do severnej steny Zadného Ľadového a priam neskutočnej ľadovej línie, ktorá v nej natiekla. Jedná sa v podstate o 300-metrovú líniu Stanislawskeho cesty komínom, ktorá však najťažšie miesta oblieza zľava. 2 direkt dĺžky strmých ľadových zárezov a komínov, ktoré sú ako vystrihnuté zo severnej steny Grandes Jorasses, tam čakali iba na nás!

Netuším, či sme boli v direkte prví, alebo či sa tadiaľ každú zimu preženie stádo ľadoborcov, jedno je isté minimálne v 2 dĺžkach sa jedná o samostatnú líniu. Dovolil som si tento variant nazvať Goulotte a oklasifikovať WI 5.”Cestu sa nám podarilo vyliezť OS a v podmienkach ktoré boli na túto ročnú dobu priam neuveritelne dobré by som ju ohodnotil na V,WI4.

Ešte ten deň musel ísť Maťo dole a tak sa na ďalší deň dávam dokopy s Rišom Nemcom. Chceme preliezť kombináciu ciest Kuchář/Svatoš do Vyšnej Goralskej  štrbiny(III) a Dorawskeho cestu (IV,WI3) v severozápadnej stene Ľadového štítu. Po rannom nástupe tak aj činíme, takmer 800 metrami bombastického lezenia sme sa súbežne prehnali približne za 5 hodín a na obed sme na vrchole. 

Adam Kaniak