ochrana prírody

V piatok 9. 7.2019 sa z podnetu správy CHKO Strážovské vrchy konala brigáda vo Vrch Teplej. Spravilo sa kus dobrej roboty na pomoc prírode, vo vzácnej lokalite ohrozenej náletom borovíc a zarastaním expanzívnymi druhmi orličníka obyčajného.

Vzhľadom na bohatú účasť, robota ktorá spočívala v preriezke stromov, konárov a odsune biomasy rýchlo odsýpala. Po približne 2 – 3 hodinách intenzívnej práce, bolo vidno výborný výsledok, ktorý istotne uľahčí život motýľov a orchideí ktoré sa v tejto lokalite vyskytujú.

V lokalite žije okolo 25 – 30 druhov denných motýľov. Najvzácnejšie sú: Hnedáčik skorocelový, Hnedáčik veronikový, Perlovec sirôtkový a Modráčik rebelov. Vyskytujú sa tu aj viaceré druhy vzácnych, chránených orchideí ako vstavač bledý, vstavač mužský poznačený, päťprstnica obyčajná a vemenník zelenkastý.

Veľká vďaka patrí všetkým účastníkom: Riaditeľ CHKO Karol Pepich
Stráž prírody: Matej Kurek, Jaro Kriví, Peter Miery, Mário Maňák, Paľo Škripec, Fero Piaček a ďalší, vrátane rodinných príslušníkov a detí.
Horolezecký klub Díreckt Bytča: Jano Bušfy, Laco Tamáši a ďalší.
Horolezecký klub HK Manín Považská Bystrica: Aleš Baránek, Matúš Piaček, Palo Macúš, Martin Kolembus, Palo Muráň, Martin Ščotka, Mišo Jurdík, Andrej Kamas a ďalší.

Fero

Pridaj komentár