Dračí deň

Snehu v dolinách po zimnej nádielke je stále dosť. Nám robí problém najmä pod stenami, majme ak tvorí okrajovú trhlinu a k stene sa nedá dostať. Turisti bez mačiek, len s cepínom majú poriadnu dávku odvahy nič netušiaceho, keď sa púšťajú do snehových firnov bez mačiek.  V centrálnom žľabe Vysokej to ale vytrestalo jedného turistu, pre ktorého prišiel vrtuľník. Chvíľu si poleží a snáď nabudúce prehodnotí svoje rozhodnutie.

Stena Dračieho štítu nie je nič výnimočné pre tatranské lezenie, no nikdy som v jej južnej stene neliezla. Stena má okolo 150 metrov, čím je časovo nenáročná.

Orientácia pod stenou je okrem výraznej rampy neprehľadná. Verím, že menej skúsený lezec nemá problém zablúdiť. Ešte v prvej dĺžke sa uisťujem, či ideme správne. Líniu sme trafili, čo mi odľahlo. Niet poslednej dĺžky cez 40 metrov  kompaktnú platňu, tak to nebolo nič extra.

Pri zostupe pozorujeme poľských turistov ako sa motajú okolo V vrcholu Vysokej ako hovno nad splavom. O chvíľu sa vracajú a idú do centrálneho žľabu Vysokej. Tu leží neznámy turista asi 50 m od vrchného kraju snehového pola. Sú okolo neho ďalší dvaja ľudia. Pýtame sa, či je OK. OK nie je, ale už volali pomoc. Zostupujeme teda. Z Dračieho sedla pozorujeme záchrannú akciu vrtuľníkom.

Ambícia ísť ešte Dračí hrebeň ustúpila. Balíme veci a ideme dole. Pred strmým snehovým polom sa ale zastavujem. Dalo by sa aj zlaniť, ale vrátila som sa k myšlienke prejsť Dračí hrebeň. Prešli sme ale iba Dračiu Hlavu, pretože Tomáša dobehla únava. V podstate sme boli mimo snehových polí a tak medzi Veľkou a Malou hlavou sme zišli trávnato skalným žľabom dole.

V nedeľu mali prísť o druhej búrky. Zo skúseností počítam s búrkou už o dve hodiny skôr. Volím teda výstup na Ihlu v Ostrve. Prvýkrát som išla zdola. v traverze do žľabu pod Ihlou sú reťaze, čím je nástup bezpečnejší.

Na úvod sezóny trochu viac turistiky, ako lezenia. Ale treba sa rozhýbať, lebo aj o tom je alpinizmus.

Výstupy:

15. 6. 2019
Dračí štít, Flinston a drak, IV+, OS team
Veľká dračia hlava JV hrebeň, čiastočne odistené

16. 6. 2019
Ihla v dračom, JV stenou, III, RP

Spolulezec: Tomáš Tatranský

Peťa Brožáková