Keď zavial nový vietor v Manínoch

Pred nedávnom nás opustil  jeden z popredných manínskych horolezcov,  protagonista športového horolezectva –  Jožo Čižmár. Jozef spolu s Ferom Piačkom vyliezli v Manínoch cesty, ktoré boli v tej dobe prelomové a dodnes patria k ikonám manínskeho horolezectva.

S Ferom Piačkom

Na svojho spolulezca si zaspomínal Fero Piaček v krátkom  rozhovore, ktorý pripravil Laco Makay ml.

Kedy ste sa prvý raz stretli a čo ste spolu vyliezli?
Keď som vstúpil do oddielu Jožo bol na vojne, ak sa dobre pamätám. Prvá spoločná cesta, ktorú mám poznačenú bola Rampa na Manínskej stráži, 12.4. 1970. Prvý spoločný prvovýstup Priama cesta stredom s rovnakom roku. Ďalšie spoločné cesty: Obrovský kút,  Čakman, Protest, Igorov komín, Čižmárová, Ďzovova, Dežova, Cesta neznámich lezcov, Ostroha, Veľký Herman, Cesta LM, Jesenná cesta, Vahanova, Čuvačova, Mŕtvy kút,  Severná cesta, Cesta cez bôrik, Údolná cesta a mnoho ďalších krásnych a logických výstupov.

Prvovýstup Obrovský kút

Čo vás dalo dokopy ako lezcov?
V  tom období liezlo u nás v oddiele liezlo málo.  Laco Makay st,  Jožo Michálek, Meško Jožo, postupne prichádzali aj ďalší a Jožo Čižmár patril medzi najaktívnejších.  Padli sme si. Aj lezecky aj ľudsky.

Ako ste si vyberali línie prvovýstupov?
Pozreli sme na stenu, povedali si “túto treba vyliezť, táto línia je logická” a vyliezli sme. Vždy zdola prvovýstup.  Cesta končila na vrchole skaly.   Tie naše spoločné prvovýstupy boli logickým dôsledkom poznania skaly, steny, už jestvujúcich ciest a nástupu nových spôsobov lezenia a istenia(čoky, hexentre, lezečky)

Jozef Čižmár, Jozefova manželka Tonka,  Evka Piačková, Dušan Pauer-prezývaný “Strýko”

Váš najhodnotnejší prvovýstup?
Vahanova cesta-Kostolecký pilier-1971. Túto cestu som si osobne veľmi cenil a myslím, že aj Jožo. Vyliezli sme to na prvý pokus, za jeden deň a bolo to orientačne aj morálovo náročné. V tom roku a s tou technikou išlo o čistý alpinizmus o prelomenie určitej bariéry v myslení lezcov.

Pôvodná línia Vahanova cesty na Kostolecký pilier (línia vpravo)

Jozef ako človek, lezec a člen oddielu?
Super chalan. V podstate sme nemali nikdy problém. Boli sme  rovnocenní lezci, ale niekedy mi dal “prednosť”.  Pre oddiel bol jednoznačne prínos v pokroku a modernizácii horolezectva.

Jozef Hošala, kľačí Zlatica Podhorská, Jozef Čižmár

Ako a prečo Jozef skončil svoju lezeckú kariéru?
Liezli sme spolu v 1978 na Prednú Ostervu-Gálfy-Urbanovič. Jozef skončil náhle bez dákeho dôvodu ..(poznámka redaktora: Jozef dôvod vysvetľuje tu)

Redakčne spracoval Komár