Trošku ALPINIZMU…

ALPY

Tohtoročnú sezónu som zahájila v rakúskych Alpách na J stene Dachsteinu. Pod túto skoro 1000 m stenu som sa vrátila po 8. rokoch. Vybrala som si menej náročnú cestu „Steinerweg“ za V+. Nebudem detailne opisovať celý výstup, ktorý mal dokopy 27 dĺžok a trval vyše 13 hodín. Môj spolulezec bol v podstate panic v alpinizme, tak miesto na prvom konci bol celý deň môj. Cesta je preistená štandovými borhákmi s krúžkom a viacerými postupovými isteniami, čo bolo potešujúce. Snehu bolo požehnane a mala som pocit, že snáď robím zimný prelez. V stene som si užila dosť nervov z mokrej skaly, padajúcich kameňov, orientácie, prelezov snehových polí, skrátka krása alpinizmu. A rada sa do tejto impozantnej steny vrátim…je tam čo liezť.

TATRY

Po rozleze na Dachsteine šup do mojej obľúbenej destinácie. Ešte pred Dachsteinom ma Maťo K. zobral do peknej športovej cesty na Jastrabku „Pavúci lezú do neba“ 8-/8. Prvá dĺžka za VII+ mi prišla najnáročnejšia. Nepríjemné technické lezenie cez previsy. Nad prevismi je neuveriteľná členitá stienka za VI a záver je platňa dobre odistená. Na druhom konci síce, ale krásne lezenie.

Konečne som využila nástup zlanením zo Žabieho koňa a vyliezla ešte jednu cestu, „Haberlainova cesta“, IV, čím mám odfajknutý prelez prvej cesty v Tatrách (1905).

Na Jastrabke som sa pustila do cesty „smrť vegetariánom“ VI-, ale až na úvodnú platňu (podhodnotené, subj. VII+) som do nej netrafila. Topo tejto cesty je veľmi nejasný a blúdivý.

Široká veža a „Maškov kút“ VI. Nádherná cesta v pevnej skale, veľmi dobre odistiteľná. Prvá dĺžka kút, druhá komín a tretia opäť kút a na pilier.

Hrebeň Martinkou na Gerlach vo veľmi slušnom čase. Od Poľského hrebeňa na Gerlach spolu so spolulezcom free solo za necelé tri hodiny. Jediný zlaňák z Velického štítu.

Na Malú dračiu hlavu som sa vrátila pre cestu „Špárou Béna-Dušek“ za V. cestu liezli zrejme pieskari. Špáru v druhej dĺžke som doslova vybojovala a s kľudným svedomím by som ju hodnotila za VI+. Ďalšie dĺžky sú tiež podhodnotené. Cesta vedie zamachovanými blokmi, ale našťastie všetko drží, aspoň zatiaľ.

Ďalšie výstupy:

  • V Žeruchova veža: „Cesta cez knihu“ V, RP„, J pilierom“ III,V, OS, „Klima –Linhart“, V+, RP
  • Jahňací štít: „Bocek-Šádek“ V, RP
  • Čierny štít: „Puškášov pilier“ IV, RP
  • Jastrabia veža: „Stará cesta“, III, RP

Petra

Pridaj komentár