Dachstein

Rakúske pohorie Dachstein je horský masív v Severných vápencových Alpách Rakúska. Najvyšší vrchol, Hoher Dachstein, (2 995 m n. m.). je zároveň druhou najvyššou horou Severných vápencových Álp a najvyššou horou rakúskej spolkovej zeme Štýrsko

Na severe je masív ohraničený údolím Kainisch Traun, na juhu je oddelený od Nízkych Taur dlhým údolím rieky Enns a na západe od masívu Tennengebirge údolím Lammertal.

H. Dachstein, Mitterspotze, Torstein J

Vzdialenosť z Považskej bystrice cez Viedeň, Leoben do Filzmoos cca 540 km. Masív Dachsteinu pokrýva územíe približne 20×30 km. Nejvyššie vrcholy spadajú k juhu vysokými 1000 m stenami do údolia. Dachstein je tiež miestom nejvýchodnejšieho zaľadnenia v Alpách.

Mimo skupiny najvyššieho vrcholu Dachsteinu na západe územia leží skupina Gosaukamm s najvyšším vrcholom Grosser Bischofmütze (2459 m n. m.). Scénericky je najkrajšia južná a západná časť pokoria s množstvom horolezeckých výstupov a športových lezeckých záhrad.

Bischoftsmutze od JV

V západnom hrebeni Gosaukamm sú lezecky najzaujímavejšie 2000 m vrcholy Angerstein a Zahringkogel s monolitickými stenami do 200 m. Prístup z osady Annaberg autom ku statku Pommer, peši na chatu Stuhlalm cca 1,5 hod. Nástup pod steny 1 – 1,5 hod.

Vrchol Kleine Bischofsmutze, Grosse Bischofsmutze, Grosswandeck, Däumling majú východisko z chaty Hofpurglhutte na ktorú je prístup autom z osady Filzmoos ku lokalite Aualm, odkiaľ peši ku chate 40 minút. Ideálne miesto pre všetkých lezcov, kde sú dostupné 300 m steny a veľká športová lezecká záhrada – Kletterfuhrer Filzmoos.

Grosswanddeck, Däumling J

Pre vrcholné horolezecké výkony prichádzajú v úvahu vrcholy Hoher Dachstein, Torstein, Mitterspitz južnými do 1000 m stenami. Východisko Ramsau am Dachstein, chaty Bachalm a Sudwandhutte. Zaujímavý, relatívne prístupný z parkoviska lanovky je Grosser Koppenkarstein so stenou 400 m a množstvom obľúbených ciest v pevnej skale. Návrat praktickým zlanením, alebo lanovkou. Horolezeckého sprievodcu v češtine mám.

Základný tábor pre pôsobenie vo všetkých troch oblastiach je vhodný v campingu Dachstein – Ramsau am Dachstein.

Sprievodca: www.bergsteigen.com

Štefan Holko