Prázdniny na skalách

28.6.2016 sme sa vydali s Adamom Ondrom a Vojtom Vrzbom do Nórska do Flatangeru. Chalanom musím hneď na začiatku poďakovať , že ma na takýto skvelý výlet zobrali.

Leteli sme s prestupmi celý deň ale únava z cesty ihneď opadla keď som uvidel tú nádhernú, čistú prírodu s úžasnými skalami. Ubytovali sme sa v kempe. Možnosť vegetovania je buď v stanoch alebo po predchádzajúcej dohode v „domčeku“. Do obchodu sa chodí autom – vždy sa nájde niekto s kým sa môžete zviezť 🙂 Pri obchode je v prípade potreby k dispozícii bankomat. Platba za kemp je možná kartou (ak platba prejde : ) ale za vyššiu cenu ako v hotovosti.

Prvý lezecký deň sme sa rozliezali do neskorého „večera“ ale tým že Flatanger sa nachádza na severe Európy, tak sme mali celý deň aj celú noc svetlo J, celkom sranda. Cesty sú tu v jaskyni samozrejme previsnuté ale mimo jaskyne si na svoje prídu aj kolmičkári. Nájsť sa tu dajú cesty v klasifikácii od 7a do 9b+ (zatiaľ :).

Ďalšie dni sa nám už podarilo okrem rýb uloviť aj zopár ťažších ciest. Mimochodom rybačka, pre mňa veľké dobrodružstvo  keďže sa mi pri vyťahovaní jednej z ulovených rýb šmyklo a oblečený v teplej bunde som skončil vo vode, pomsta rybiek bola dokonalá 🙂

Každý tretí deň sme mali rest day ale tým, že sme nemali auto, tak sme tieto dni trávili  v kempe. Počas výletu sa nám podarilo vyliezť a chalanom aj navŕtať zopár nádherných ciest. Výlet bol fakt skvelý a dúfam, že sa do Nórska onedlho vrátim  lebo mi tam zostalo zopár restíkov v podobe nevylezených ale rozlezených ciest.

Moja naj… vylezená ceta: Dvergtrollet 8a+ , PP2

dsc_4049

Mui verdes 8c, foto: Ing. Vojtěch Vrzba

dsc_3803

Cesta Dvergtrollet 8a+, foto: Ing. Vojtěch Vrzba

dsc_3818

Cesta Dvergtrollet 8a+, foto: Ing. Vojtěch Vrzba

tomasnorsko

Aj živiť sa nejako treba ….

Po návrate z Nórska som mal týždeň na „prípravu“ do Španielska, kde som sa opäť ocitol v skvelej spoločnosti. Tentoraz to boli Katka Sýkorová, Aďka Dancsová a Kubo Kováčik. Po 24 hodinách strávených v aute sme prišli do kempu v Rodellari. Rozložili sme stan a s radosťou si išli ľahnúť.

Prvý deň lezenia bol dosť náročný hlavne pre Kuba a Katku (expedičných šoférov). Napriek tomu sa hneď  prvý deň darilo a nieslo sa to s nami počas celého výjazdu 🙂 Cesty boli nádherné a nekonečne dlhé, čo preverilo našu vytrvalosť. Aj na tomto výjazde sme mali každý tretí deň rest day  ale tým, že sme mali k dispozícií auto, tak sme si užívali aj viac či menej vzdialené destinácie. Postupne sme navštívili  5 lezeckých oblastí v rámci Rodellaru.

Samozrejme ako na každom výjazde sme mali prísny režim o 10:00 sme vstávali a o 22:00 až 23:00 sme chodili spávať, aby sme mali dodržanú regeneráciu J. Osobne som na tomto výjazde objavil aj mimoriadne pozitívne účinky niektorých nápojov na organizmus J , čím sa mi dosť rozšírili obzory. Kubo s dievčatami sa počas celého výjazdu starali o parádne večere a hlavne o celkovú pohodu.

V Španielsku je cez leto  celkom teplo ale nebolo to až také hrozné ako som čakal. V noci 20 stupňov a pofukovalo, cez deň teplota určite nešla nad 35 stupňov, takže pohodka 🙂 Kubo vyliezol najťažšiu cestu 8c, Aďka a Katka niekoľko parádnych 8a a mne sa podarilo najťažšiu cestu vyliezť v klasifikácii 8b+. Ďalší super výjazd s perfektnými ľuďmi je za nami. Ticho dúfam, že nebude tieto prázdniny  posledný.

Moja naj… vylezená ceta: La rosa el viento (Ruža vetra) 8b+ PP

tomasspanielsko

la-rosa-el-viento-8b

La rosa el viento  8b+

tomasspanielsko2

Príprava

les-cadres-regeneren-8a

Les cadres regeneren 8a

Tak predsa ešte jedna tohtoročná návšteva Nórska, je 17.8.2016 a znovu odchádzam s Adamom, fotografom Heinzom Zakom a cestovateľom Pavlom Blažkom do Flatangeru.

Tentoraz cestujeme v noci. Pred odletom sme mali dosť času a tak sme ešte zašli s Adamom do sauny. Kombinácia tvrdého tréningu z predchádzajúcich dní a sauny ma úplne odrovnala, spím kde sa dá. Prichádzame do Trondheimu. Tu na nás čaká Heinz s požičaným autom a valíme do kempu.

Prvý deň lezenia je zameraný hlavne na pripomenutie si krokov rozlezenej cesty z predchádzajúcej návštevy Flatangeru a celkové rozlezenie sa.

Cez rest bol na rade výlet. Cesta viedla územím s množstvom brusníc, neskôr sme si išli ľahnúť k moru, kde sme videli delfíny.  Po ceste k neďalekej lezeckej oblasti sme našli veľa húb, taliani tvrdili, že sú jedlé a tak z húb bola super večera 🙂 . Zostatok času v oblasti  Flatangeru sme strávili lezením ciest rôznej obtiažnosti ale prelez cesty kvôli ktorej som tam primárne išiel sa mi nevydaril.

Moje naj… vylezené cety: Walliser kommer 7c OS, Andre Hoyer 7c FLASH

tomasnorsko1

tomasnorsko2

Vynikajúca večera.

Blíži sa koniec prázdnin a ja odchádzam 25.augusta na posledný letný výjazd, tentoraz do Arca. Leziem s Ivkou Vejmolovou, Adamom a Asuom (Lukášom Abtom). Bolo to pár nádherných dní strávených v spoločnosti úžasných ľudí. V Arcu prebiehal aj svetový pohár v lezení na obtiažnosť a rýchlosť, takže o program je postarané. Aj keď som strávil za posledný rok s Adamom na cestách dosť času (spolu som mal česť byť s ním na 6 výjazdoch + dvoch prednáškach) až tu som si naplno uvedomil ako veľmi si Adama ľudia z lezeckého sveta vážia. Bola to pre mňa parádna skúsenosť.

Adam samozrejme pozná v Arcu a okolí miesta kde sa dá poobede zaliezť a tak je pre nás lezenie z pohľadu denných teplôt znesiteľné. Mne sa podarilo na OS vyliezť cestu klasifikácie 8a.

V druhej polovici môjho 10 dňového pobytu v Arcu prichádzajú Kubo Kováčik, Andrejka Dancsová a Pavel Kratochvíl, ďalšia super partia ku ktorej sa pripájam aj ja. Chodíme do Massone kde sa každému z nás podarilo vyliezť zopár ťažších ciest.

Moje naj… vylezené cety: Runout 8a OS , Randa 8a+ PP a La Cucina Dell´inferno 8a OS

arco

Foto: Pavel Kratochvil

Na letných výjazdoch som mal prvýkrát k dispozícii  veci, ktoré mi poskytla firma Singing rock, za čo som im veľmi vďačný. Lano, expresky  ….. všetko bolo super ale obzvlášť ma nadchol sedák ONYX, ktorý mi mimoriadne sadol a musím skonštatovať, že v lepšom sedáku som ešte neliezol.

Poďakovanie za celoročnú a niekoľkoročnú podporu patrí predovšetkým môjmu klubu HK Manín ale aj K2 lezeckej stene, kondičnej trénerke Monike Mikovej (Active Clinic, Žilina), SHS James a Ičovi Kollárovi.

Tomáš Plevko