Leonidio

V dňoch 8.10.2015-17.10.2015 sa časť členov klubu 50+ (poniektorý už aj klubu 60+)HK Manín vydala za poznaním lezeckých oblastí v okolí Leonidia v Grécku – inšpiráciu sme našli v časopise horolezec č. 6/2014, článok „Senzačné stany na Peloponéze“.

Účastníci zájazdu:

Jaro Zábojník s Adrianou (nelezec, ale podporné družstvo), Róbert Kukučka s Ilonkou, Ivan Meško s Darinou.

Cestovali sme spoločnosťou RYANAR priamo z Bratislavy do Atén, kde sme si požičali väčšie auto, aby sme sa všetci aj s batožinou doňho zmestili. Z Atén do Leonidia je to cca 250 km, cesta nám trvala skoro 4 hodiny, lebo asi polovica cesty je po diaľnici a zbytok po pobreží do cieľa. Ubytovali sme sa v dedinke Sampatiky, vzdialenej cca 7 km od Leonidia v penzióne Armenaki – 2-lôžkové izby s kuchynkou. Dedinka bola malá(žilo v nej cca 20 ľudí, 40 mačiek a 3 psy), penzión blízko mora a v blízkosti 2 taverny, kde sa dalo najesť.

Z celého pobytu sme liezli 6 dní. Oblasti,v ktorých sme liezli:

  • Sector Mad wall right
  • Sector Douvari
  • Sector Sant Nocolau
  • Sector Twin caves
  • Sector Hospital a Red rock
  • Sector Grande Cuckoo

Spolu sme vyliezli 84 ciest obtiažnosti od 5b do 6b+. A Juston vyliezol jednu cestu 6c v sectore Twin Caves  „Parahoris“. Cesty sú dobre odistené, ale dobré je mať 80 m lano.

Lezenie je podobné ako na Kalymnose.

V nedeľu nebolo najlepšie počasie, tak sme sa vybrali na výlet do Sparty a neďalekého mesta Mystras, ktoré bolo počas stredoveku opevneným byzantským mestom, je veľmi zachované a na zozname svetového dedičstva UCESCO.

Počasie sme mali pekné, každý druhý deň bolo zamračené, ale kúpali sme sa ráno (niekedy aj všetci) o pol ôsmej a poobede, keď sme sa vrátili.

Je to veľmi pekná oblasť, oplatí sa ju navštíviť a zalezú si tam aj lezci, ktorí cesty obtiažnosti 7a a viac.

 

Pridaj komentár