Archív kategorií: Lezenie

Športové akcie

Jarný výjazd za TEPLOM

Tak presne s touto myšlienkou sme plánovali, ja, PeťoCZ. a Aďo Kamas jarný výjazd za skalkami zaliatymi slnkom niekde na juhu..
Voľba tentokrát padla na oblasti na Istrii, ktoré doteraz nikto z nás nenavštívil, konkrétne:

  • Medveja
    táto oblasť je relatívne nová a v najbližších rokoch určite bude patriť k tomu najvyhľadávanejšiemu na Istrii
  • Moščenicka Draga
    oblasť s kratšími bouldrovými cestami, určite stojí za návštevu.

Tieto oblasti predstavovali cieľ našej cesty. Ubytovanie sme tiež zvolili strategicky, v dedinke Moščenice, z ktorej je do uvedených oblastí relatívne blízko. S čím sme pri plánovaní rozhodne nepočítali, je to, že uvedené oblasti sú síce ,,pri mori“, výhľady čistá romantika…, len sú trošku vyššie položené, čo v praxi znamenalo, že pokiaľ dole v dedine bolo 7-8 stupňov, pod skalami boli 2-3, v prípade sneženia (dosť často) vetru pocitovo 0-1.

Ale čo už, zahrali sme to na tvrďákov a výjazdový plán plnili do bodky, čiže 2-3 dni lezenia, rest a opäť lezenie.
Popri vyššie uvedených oblastiach sme ešte stihli navštíviť:

  • Čiritež
  • Zimsky Sektor v Buzete

Počas 5 lezeckých dní sa aj zadarilo niečo poliezť, teda zadarilo Aďovi, ktorý ukázal, že na zimu je zvyknutý a nerobí mu problém pri 1 stupni a zatečených chytoch poslať 35m 8a. Ľahšie cesty Aďo posielal ako na bežiacom páse štýlom OS.
My s Peťom sme zimu znášali trošku ťažšie, čo sa odrazilo na našich výkonoch (nejaká výhovorka musí byť…). Poliezli sme cesty do 7a a zopár ľahších ciest.
Celkovo ale výjazd musím zhodnotiť veľmi pozitívne a určite bude patriť k tým, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

P.S.
Oblasť Medveja určite nie je vhodná pre návštevu s malými deťmi, prístup cez ,,vražednú ferratku“ po fixoch dal zabrať aj nám…


Robo Fapšo

BB Bouldering

Ako príjemnejšie stráviť sobotu než povaľovaním sa? My sme to váľanie trošku povýšili a v počte šiestich kusov sme sa pred dvanástou stretli na Brutál Povale v Banskej Bystrici na 18. ročníku Brutal Cupu organizovaného miestnym klubom CCCBBB.

Povala dostala ešte minulý rok úplne novú podobu, pribudla kopa nových chytov a štruktúr, a tak sa liezlo veru výborne. V kvalifikácii nám stavači Kubo Švub a Martin Hrubala pripravili 25 bouldrov každého druhu, ľahšie aj ťažšie, kolmičky, previsy aj úplné stropovice.

Za tri hodiny sme sa vyšantili statočne, každý zabojoval na svojom poli a vďaka Alešovi, ktorý behal po žinenkách s foťákom v ruke, máme aj foto-dokumentáciu. Saška Homolová vyliezla 9 bouldrov a nebyť toho, že sa po kvalifikácii priznala, mohla si snáď vyskúšať aj finále. Fair play sa ale samozrejme cení viac. Samo Štefánik vyliezol 20 bouldrov, super výkon, Kvaso sa po urputnom boji v kolmej plazenici dostal na číslo 23 a Gambo udolal dokonca 24 kúskov a až pokusy na top rozhodovali o tom, že sa nedostal do finále. Mne sa podarilo vyliezť všetkých 25 bouldrov a tak som si splnil cieľ dostať sa do finále.

Niečo po šiestej som teda mohol nastúpiť na prvý finálový boulder za hlasného povzbudzovania publika (teda hlavne Aleša, ktorý sa postaral o všeobecnú atmošku). Určite aj vďaka nemu som nakoniec skončil s tromi topmi a nebolo ďaleko ani k štvrtému, ale kto padne trikrát z topky má, hold, smolu (a evidentne slabý stisk). Nakoniec to vydalo na štvrté miesto, čo vôbec nie je zlé, veď predo mnou boli traja reprezentanti a jeden z nich onedlho poletí na mládežnícku Olympiádu do Južnej Ameriky.

Povalu sme si všetci užili, ako sa patrí, dobre sme si zaliezli, nabrali skúsenosti, najbližšie sa môžeme tešiť na Majstrovstvá Slovenska v boulderingu v Bory Mall 23.3.!


Andrej Capko

Leonidio

Mnohí z nás to už pravdepodobne zažili – vonku treskúca zima, ako na potvoru začalo snežiť,cesty na domácej preglejke sú už polezené zhora-zdola, a to slnko, čo sem-tam vykukne, má tepelný efekt placeba. Vtedy sa myšlienky uberajú k príjemným májovým skalkám či stránkam časopisov s článkami zo Španielska, Francúzska, Talianka… a Grécka. Jeden taký doma mám, Horolezca spred cca roka-dvoch, a v ňom článok o Leonidiu. Oranžový vápenec, siahodlhé línie a prísľub teplôt nad desať stupňov mi vŕtali hlavou dlhšiu dobu. Na konci januára však prestali byť predstavami, vydal som sa ich zažiť na vlastnej koži!
Spolu s partiou cezpoľných kamošov sme sa vybrali na dva týždne preskúmať krásu zapadnutého niekoľkotisícového mestečka Leonidio a jeho nekonečného potenciálu, a zároveň si užiť grécku atmosféru, kedy sa nikto nikam veľmi neponáhľa. Samozrejmosťou boli gyros, souvlaki, baklava a kadejaké pochutiny z miestnych obchodíkov a trhov. Ale k lezeniu… Za desať lezeckých dní sme pochodili desať sektorov, naliezli nespočetne metrov a vyskúšali cesty dlhé, previsnuté, ale aj technickejšie kolmičky, po typických zahraničných ciagľoch, aj malých vápencových ježkoch. Podarilo sa nám zožať celkom peknú úrodu, prišlo aj na nejaké to zvýšenie maxima, a zo svojej strany vyberiem zopár kúskov, ktoré som si z Leonidia priniesol:

OAKA I.C. 8a PP
Mr. Nice 8a PP
La Chevré de Mr. Seguin 8a Flash
400 Boukalakia 7c+ PP
Paraplanisi 7c+ Flash
Kopakabana 7c PP
Coffee right 7c PP
Chuck Notis extension 7c Flash
Humidity lesson 7c OS

Leonidio má ešte stále hromadu potenciálu a určite je na ňom čo objavovať aj pri ďalších návštevách. Ak Ťa tento krátky report zaujal, máme z výjazdu aj dlhší fotoreport na climb.sk. A ak patríš k tým, čo počas dlhých zimných večerov snívajú o lezení v teplých končinách, neváhaj, Leonidio je hneď za rohom!

Andrej Capko