P1060548

Lezecká stena otvorená od 23. 9.

Po letnej prestávke je lezecká stena HK Manín otvorená pre verejnosť od 23. 9. Čaká na vás 54 nových ciest, nové chyty a nezmenené vstupné. Obtiažnosť ciest je oproti minulým rokom trochu nižšia a vo veľkých previsoch si zalezú aj slabší lezci. 

Otváracie hodiny:

 

Pondelok

zatvorené

Utorok

17:00 – 21:30

Streda

17:00 – 21:30

Štvrtok

17:00 – 21:30

Piatok

zatvorené

Sobota

12:00 – 18:00

Nedeľa

10:00 – 18:00

 

Fight club 7C

Magic Wood

Leto sa už síce pomaly schyľuje ku koncu, ale Capkovci prinášajú ešte letné zážitky zo Švajčiarskeho boulderingového paradajsu Magic Woodu. Cesta tam zo Slovenska trvá cca 11 hodín šoférovania, my sme ale vyrážali z Talianska, preto nám to trvalo o niečo menej. Hneď v tú noc, kedy sme sa ubytovali v Bodhi Campe (noc 5€ na jedného v stane a pohodlné podložie z mäkkých drevených kúskov), nás tam zhora trochu postrašili a odskúšali našu motiváciu, keď sme počas celej noci počúvali vytrvalé kvapčanie o stan. Viera v sucho a dobré podmienky však ostala pevná (až na občasné výnimky). Prvý lezecký deň sme síce ešte museli obsúšať chyty papierovými utierkami a poriadne ich zasypávať bielym prachom, no možno práve toto presvedčilo management zhora, že sa nevzdávame bez boja. Ďalšie dni teda boli pekné, sem tam vykuklo aj slniečko a švajčiarska žula krásne obschla a ukázala svoje skvostné bouldre. Naliezli sme sa dosýta, nestihli sme ani poobzerať všetky sektory, ale na výber je zo všetkého- od ľahučkých rozlezoviek cez ťažšie technické aj silové problémy až po mega prásky, takže všetko od 1B až po 8C. Pre milovníkov výšok sa nájde tiež zopár problémov, osobne odporúčame Blue Sky of Mine, 6A+.

Čo sa týka ubytka je naozaj luxusné, na to že je v lezeckom kempe. Sprievodcu (Swiss Bloc 1) sme kúpili priamo v miestnom Guest house Edelweiss za cca 30€, okrem Magicu sú v ňom aj iné oblasti vo Švajci. V spomínanom Guest house sa dá takisto posedieť pri pivku alebo inom nápoji, takisto aj veľmi dobre najesť (všetko varia miestni chalani, je to fakt riadne chutné), len za švajčiarske ceny: pivo 0,5l= 5,20€, Menu (predjedlo a hlavné jedlo)= cca 21€. Okrem toho sa tu dá v daždivé dni posedieť, pokecať s ľuďmi, dať nabíjať čokoľvek alebo sa hrať playstation bez toho, aby ste si museli niečo objednať J

 

Z našich prelezených bouldrov vyberáme:

Blue Sky of Mine 6A+ (Ivo Flash +Aďo Flash)

Freiflug/Blindflug 6C (Ivo+Aďo))

Enterprise 7A (Ivo+Aďo) – kto chce, môže skúsiť verziu bez nôh Enterprise in Space 7C

Chiquita 7A (Ivo+Aďo Flash)

Zilliman 7A (Aďo Flash)

Slopie Joe 7A+ (Aďo Flash)

Blindfisch 7B (Aďo)

Kalorienmonster 7C (Aďo) – video

A obaja sa ešte vrátime po projekty: Ivo- Red Roses 7A+ a Valentine’s Day 7A+/B a Aďo- Fight Club 7C

 

Záverom, ak plánujete lezecký výjazd a nechce sa vám motať špagát, ťahať so sebou železo a radšej by ste nabalili do auta matrace, Magic Wood je jednoznačne miesto, kam sa oplatí nasmerovať koráb J

 

Andrej Capko

 

2

..keď starší starejšího navštívili….

Po roku otvorila Chata pri Popradskom Plese svoje zariadenia pre účastníkov 90.  THT  James_u.  Tradičné tatranské počko ešte nikdy členov HK Manín neobmedzovalo a tak to bolo aj tento rok. Zoznam výstupov nie je vôbec podstatný, nestratili sme sa.  Stretla sa tu plejáda lezcov pamätníkov,  spoločensko-družných lezcov  ale aj horolezcov-športovcov bolo dosť. O spoločensko-športovej časti sa dočítate  na:  www.james.sk

Naše farby hájili:  Marka, Jaro, Pišta H., Juston, Paľo B., Kukuk,  Kejsy, Bouchač, Peťa, Tatranka-Katka, Prďola, Aďa, LACo.

Zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu,  klubu za podporu!

MSR_2014_NaStupniVitazov

MS 2014

Na majstrovstvách Slovenska v lezení na obtiažnosť, ktoré sa konali 2.8.2014 na stene  K2 v Bratislave obhájil Tomáš Plevko majstrovský titul v kategórii U16 (do 15. rokov).

FinalovaCesta

P1020697

Sliezsky dom 9. – 13. 7

Tohtoročný klubový výjazd do Tatier sa konal na Sliezkom dome v termíne 9. – 13. 7. Povinnosti nedovolili väčšine zúčastniť sa celého výjazdu. V plnej zostave sme boli iba cez víkend. Počasie nám dovolilo dva lezecké dni (štvrtok, nedeľa). Zvyšok výjazdu sme trénovali vyčkávaciu taktiku.

Zúčastnili sa: Robo Kukučka., Ilonak Škultétyová, Mišo Jurdík., Andrej Rojko, Juraj Majtán, Martin Kalas, Štefan Holko, Ivan Meško, Palo Muráň

Výstupy:

Velická stena

  • Hrana Velickej steny (IV, V): Robo Kukučka., Ilonak Škultétyová; Mišo Jurdík., Andrej Rojko.
  • Gálfy – Urbanovič - variant cesty zľava (V, VI): Juraj Majtán, Martin Kalas
  • Cez výlom – pravý pilier (IV,V): Robo Kukučka., Ilonak Škultétyová

Dvojitá veža

  • Š. Culka – J. Weincziller (V): Mišo Jurdík., Andrej Rojko
  • Ľavá cesta stredom (IV): Štefan Holko, Jano Slivka

Granátová veža

  • Pilier na pravú vežu (V): Ivan Meško, Palo Muráň
DSC_0090

Lezecká stena zatvorená !

Od 1/8/14 bude lezecká stena ZATVORENÁ z dôvodu príprav na novú halovú sezónu. Kto sa chce pridať a pomôcť so zhadzovaním, čistením chytov a stavaním nových ciest (a odrobiť si brigádnicke hodiny), kontaktná osoba je Palo Macúš – 0905545578

JastrabiaVezaPavuciLezuDoNeba

Trošku ALPINIZMU…

ALPY

Tohtoročnú sezónu som zahájila v rakúskych Alpách na J stene Dachsteinu. Pod túto skoro 1000 m stenu som sa vrátila po 8. rokoch. Vybrala som si menej náročnú cestu „Steinerweg“ za V+. Nebudem detailne opisovať celý výstup, ktorý mal dokopy 27 dĺžok a trval vyše 13 hodín. Môj spolulezec bol v podstate panic v alpinizme, tak miesto na prvom konci bol celý deň môj. Cesta je preistená štandovými borhákmi s krúžkom a viacerými postupovými isteniami, čo bolo potešujúce. Snehu bolo požehnane a mala som pocit, že snáď robím zimný prelez. V stene som si užila dosť nervov z mokrej skaly, padajúcich kameňov, orientácie, prelezov snehových polí, skrátka krása alpinizmu. A rada sa do tejto impozantnej steny vrátim…je tam čo liezť.

TATRY

Po rozleze na Dachsteine šup do mojej obľúbenej destinácie. Ešte pred Dachsteinom ma Maťo K. zobral do peknej športovej cesty na Jastrabku „Pavúci lezú do neba“ 8-/8. Prvá dĺžka za VII+ mi prišla najnáročnejšia. Nepríjemné technické lezenie cez previsy. Nad prevismi je neuveriteľná členitá stienka za VI a záver je platňa dobre odistená. Na druhom konci síce, ale krásne lezenie.

Konečne som využila nástup zlanením zo Žabieho koňa a vyliezla ešte jednu cestu, „Haberlainova cesta“, IV, čím mám odfajknutý prelez prvej cesty v Tatrách (1905).

Na Jastrabke som sa pustila do cesty „smrť vegetariánom“ VI-, ale až na úvodnú platňu (podhodnotené, subj. VII+) som do nej netrafila. Topo tejto cesty je veľmi nejasný a blúdivý.

Široká veža a „Maškov kút“ VI. Nádherná cesta v pevnej skale, veľmi dobre odistiteľná. Prvá dĺžka kút, druhá komín a tretia opäť kút a na pilier.

Hrebeň Martinkou na Gerlach vo veľmi slušnom čase. Od Poľského hrebeňa na Gerlach spolu so spolulezcom free solo za necelé tri hodiny. Jediný zlaňák z Velického štítu.

Na Malú dračiu hlavu som sa vrátila pre cestu „Špárou Béna-Dušek“ za V. cestu liezli zrejme pieskari. Špáru v druhej dĺžke som doslova vybojovala a s kľudným svedomím by som ju hodnotila za VI+. Ďalšie dĺžky sú tiež podhodnotené. Cesta vedie zamachovanými blokmi, ale našťastie všetko drží, aspoň zatiaľ.

Ďalšie výstupy:

  • V Žeruchova veža: „Cesta cez knihu“ V, RP„, J pilierom“ III,V, OS, „Klima –Linhart“, V+, RP
  • Jahňací štít: „Bocek-Šádek“ V, RP
  • Čierny štít: „Puškášov pilier“ IV, RP
  • Jastrabia veža: „Stará cesta“, III, RP

Petra